Joriy yilning 27-aprel kuni videokonferentsiya shaklida "O'zbekkosmos" agentligi va Padua universiteti vakillari o'rtasida - mutaxassislarni tayyorlash va qayta tayyorlash bo'yicha hamkorlik aloqalarini o'rnatish bo'yicha uchrashuv bo'lib o'tdi.
Uchrashuv davomida tomonlar Italiyadagi davlat oliy o'quv yurti - Padua universiteti ko'magida O'zbekiston Respublikasining kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar sohasidagi kadrlar salohiyatini oshirish, kadrlar tayyorlash bo'yicha hamkorlik masalalarini muhokama qildilar.
Uchrashuv yakunlari bo'yicha tomonlar o'zaro Anglashuv memorandumini imzolash to'g'risida kelishuvga erishdilar, ushbu memorandum doirasida O'zbekistonda Padua Universitetining filialini yoki O'zbekiston Respublikasi universitetlari bilan qo'shma fakultet yaratish imkoniyatlarini ko'rib chiqish rejalashtirilmoqda.

On 27th April 2021 in format of video conference the meeting was held between representatives of Uzbekspace Agency and University of Padua on establishment of cooperation on preparation and retraining of specialists.
During the meeting the parties discussed issues in the field of increasing human resources in the field of space research and technology of the Republic of Uzbekistan, cooperation in training with the support of the University of Padua.
As a result of the meeting, the parties agreed to sign a Memorandum of Understanding under which it is planned to consider the possibility of establishing a branch of the University of Padua in Uzbekistan or a joint faculty with universities of the Republic of Uzbekistan.