Kosmik fanga oid birinchi xalkaro simpozium bo‘lib o‘tdi
2021 yil 10-iyun kuni "O'zbekkosmos" agentligining bosh direktori v.b. Shuxrat Kadirov Islom olami fan, ta'lim va madaniyat masalalari bo’yicha tashkiloti (ICESCO) tomonidan tashkil etilgan Kosmik fanga oid Birinchi Xalqaro Simpoziumda ishtirok etdi.
Simpoziumni o’tkazishdan maqsad - kosmik texnologiyalar, kosmik ekotizim muammolari va imkoniyatlari, kosmik tadqiqotlar bo'yicha tajriba almashishdir.
Tadbir chog‘ida rivojlanayotgan mamlakatlarda kosmos sohasi va akademik doiralar o‘rtasida strategik aloqalarning ahamiyati, kosmik ekotizim to‘g‘risida xabardorlik – kosmik texnologiyalarning insoniyat uchun ahamiyati kabi mavzularda taqdimotlar o‘tkazildi. Anjumanda ICESCO bosh direktori Al-Malik, Kosmik fondni bosh ijrochi direktori E.Tomas, Ilg‘or texnologiyalar bo‘yicha davlat vaziri, BAA kosmik agentligi raisi Yusif Al-Amiri kirish so‘zi bilan ishtirok etdilar.

On June 10, 2021, the General Director of Uzbekspace Agency Shukhrat Kadirov attended the First International Symposium on Space Science, organized by the Islamic World Educational, Scientific and Cultural Organization (ICESCO).
The purpose of the symposium is to exchange experiences in space technology, research, ecosystem problems and opportunities.
The event featured presentations on the importance of strategic relationships between the space industry and academia in developing countries, awareness of the space ecosystem - the importance of space technology for humanity. The conference was attended by ICESCO Director General Al-Malik, CEO of the Space Foundation E. Thomas, Minister of State for Advanced Technologies, Chairman of the UAE Space Agency Yusif Al-Amiri.