Kosmik fanga oid birinchi xalkaro simpozium bo‘lib o‘tdi
2021 yil 10-iyun kuni "O'zbekkosmos" agentligining bosh direktori v.b. Shuxrat Kadirov Islom olami fan, ta'lim va madaniyat masalalari bo’yicha tashkiloti (ICESCO) tomonidan tashkil etilgan Kosmik fanga oid Birinchi Xalqaro Simpoziumda ishtirok etdi.
Simpoziumni o’tkazishdan maqsad - kosmik texnologiyalar, kosmik ekotizim muammolari va imkoniyatlari, kosmik tadqiqotlar bo'yicha tajriba almashishdir.
Tadbir chog‘ida rivojlanayotgan mamlakatlarda kosmos sohasi va akademik doiralar o‘rtasida strategik aloqalarning ahamiyati, kosmik ekotizim to‘g‘risida xabardorlik – kosmik texnologiyalarning insoniyat uchun ahamiyati kabi mavzularda taqdimotlar o‘tkazildi. Anjumanda ICESCO bosh direktori Al-Malik, Kosmik fondni bosh ijrochi direktori E.Tomas, Ilg‘or texnologiyalar bo‘yicha davlat vaziri, BAA kosmik agentligi raisi Yusif Al-Amiri kirish so‘zi bilan ishtirok etdilar.

10 июня 2021 года и.о. генерального директора агентства “Узбеккосмос “ Шухрат Кадиров принял участие на Первом международном симпозиуме по космической науке, организованный Организацией исламского мира по науке, образованию и культуре (ICESCO).
Цель проведение симпозиума – обмен опытом в космических технологиях, проблемах и возможностях космической экосистемы, космических исследованиях.
В ходе мероприятия были презентованы такие темы, как осведомленность о космической экосистеме - важность космических технологий для человечества и важность стратегических отношений между космической отраслью и академическими кругами в развивающихся странах. Генеральный директор ICESCO Аль-Малик, главный исполнительный директор Космического фонда Томас Э., Государственный Министр по передовым технологиям, Председатель Космического агентства ОАЭ Юсиф Аль-Амири участвовали со вступительной речью.