2021 yil 15 iyulda O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining 2021 yil 13 iyuldagi 05-1/26580-sonli xati asosida "O'zbekkosmos" agentligi va Nokia kompaniyasi o'rtasida uchrashuv bo'lib o'tdi.
Uchrashuvning asosiy mavzusi Nokia-ning O'zbekistondagi uchuvchisiz uchish apparatlari (UUP) parvozlarini kuzatishda va dispetcherlik qilishda hamkorlikdagi rolini muhokama qilish edi.
"O'zbekkosmos" Bosh direktori Shuhrat Qodirov mehmonlarni agentlik faoliyatining asosiy yo'nalishlari bilan tanishtirdi, shuningdek, Nokia bilan samolyotlardan tijorat maqsadlarida foydalanishni qonuniylashtirishda va bu borada tajriba almashishda hamkorlik qilishga qiziqish bildirdi.
Nokia vitse-prezidenti Mikko Lavanti "O'zbekkosmos" vakillarini ushbu sohada Evropa mamlakatlarida olib borilgan ishlar bilan tanishtirdi, shuningdek, UUP-dan foydalanishda jarayonlarni nazorat qilish va tartibga solishning alohida roli va ahamiyati haqida gapirdi va kelib chiqishi mumkin bo'lgan xatarlar to'g'risida o'z kuzatuvlari bilan o'rtoqlashdi.
Uchrashuv natijasida har ikki tomonning texnik jamoalari o'rtasida hamkorlik to'g'risida kelishuvlarga erishildi va yaqin kelajakdagi birgalikdagi maqsadlar belgilab olindi.

On July 15, 2021, on the basis of the letter of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan dated July 13, 2021 No. 05-1/26580, a meeting was held between the Uzbekcosmos Agency and Nokia.
The main topic of the meeting was the discussion of the role of Nokia in cooperation in the implementation of monitoring and dispatching of flights of unmanned aerial vehicles (UAVs) in Uzbekistan.
The General Director of Uzbekkosmos, Shukhrat Kadirov, acquainted the guests with the main activities of the agency, also expressed interest in cooperation with Nokia in legalizing the use of UAVs for commercial purposes and in exchanging experience in this direction.
The vice-president of Nokia, Mikko Lavanti, acquainted the representatives of Uzbekcosmos with the work done in this area in Europe, and also spoke about the special role and importance of monitoring and regulating processes in the use of UAVs and shared his own observations about possible risks.
As a result of the meeting, agreements were reached on cooperation between the technical teams of both sides and the nearest joint goals were determined.