2021 yil 15 iyulda O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining 2021 yil 13 iyuldagi 05-1/26580-sonli xati asosida "O'zbekkosmos" agentligi va Nokia kompaniyasi o'rtasida uchrashuv bo'lib o'tdi.
Uchrashuvning asosiy mavzusi Nokia-ning O'zbekistondagi uchuvchisiz uchish apparatlari (UUP) parvozlarini kuzatishda va dispetcherlik qilishda hamkorlikdagi rolini muhokama qilish edi.
"O'zbekkosmos" Bosh direktori Shuhrat Qodirov mehmonlarni agentlik faoliyatining asosiy yo'nalishlari bilan tanishtirdi, shuningdek, Nokia bilan samolyotlardan tijorat maqsadlarida foydalanishni qonuniylashtirishda va bu borada tajriba almashishda hamkorlik qilishga qiziqish bildirdi.
Nokia vitse-prezidenti Mikko Lavanti "O'zbekkosmos" vakillarini ushbu sohada Evropa mamlakatlarida olib borilgan ishlar bilan tanishtirdi, shuningdek, UUP-dan foydalanishda jarayonlarni nazorat qilish va tartibga solishning alohida roli va ahamiyati haqida gapirdi va kelib chiqishi mumkin bo'lgan xatarlar to'g'risida o'z kuzatuvlari bilan o'rtoqlashdi.
Uchrashuv natijasida har ikki tomonning texnik jamoalari o'rtasida hamkorlik to'g'risida kelishuvlarga erishildi va yaqin kelajakdagi birgalikdagi maqsadlar belgilab olindi.

15 июля 2021 года на основании письма МИД Республики Узбекистан от 13 июля 2021 года № 05-1/26580 была проведена встреча между Агентством «Узбеккосмос» и компанией «Nokia».
Основной темой встречи стала обсуждение роли «Nokia» по сотрудничеству в реализации мониторинга и диспетчеризации полётов беспилотных летательных аппаратов (БПЛА) в Узбекистане.
Генеральный директор «Узбеккосмос», Шухрат Кадиров ознакомил гостей с основными направлениями деятельности агентства, также выразил интерес в сотрудничестве с компанией «Nokia» в легализации использования БПЛА в коммерческих целях и в обмене опытом в этом направлении.
Вице-президент компании «Nokia», Микко Лаванти ознакомил представителей «Узбеккосмос» с проделанной работой в данной сфере в странах Европы, а также, рассказал про особую роль и важность мониторинга и регулирования процессов в использовании БПЛА и поделился собственными наблюдениями о возможных рисках.
По итогам встречи были достигнуты договорённости о сотрудничестве между техническими командами обеих сторон и определены ближайшие совместные цели.