2021 yil 25 avgustda 23 avgustdagi 544-sonli xat asosida Toshkentda "O'zbekkosmos" agentligi va Isroilning "Israel Aerospace Industries" kompaniyasi o'rtasida uchrashuv bo'lib o'tdi.
Uchrashuv boshida "O'zbekkosmos" agentligi bosh direktori Shuhrat Qodirov va "Israel Aerospace Industries" kompaniyasining mintaqaviy marketing bo'yicha direktori E. Sheinin uchuvchisiz uchish apparatlari (UUA) yo'nalishidagi hamkorlik imkoniyatlari va kelgusidagi aloqalarni mustahkamlash masalalarini batafsil muhokama qilishdi.
Muzokaralar chog'ida Sh. Qodirov "O'zbekkosmos" va dunyoning etakchi kompaniyalari kosmik texnologiyalar va uchuvchisiz uchish apparatlarini ishlab chiqarish sohasidagi faoliyati haqida gapirdi, rivojlangan davlatlar tajribasini o'rganish va ularning asosida O'zbekistonda loyihalarni amalga oshirish zarurligini ta'kidladi. .
Keyin E. Sheinin "Israel Aerospace Industries" kompaniyasi faoliyati bilan tanishtirdi va Blue Bird sho'ba korxonasi tomonidan ishlab chiqarilgan taktik uchuvchisiz uchish apparatlarini ayrim turlarini taqdim etdi, shuningdek, agar kerak bo'lsa, uchuvchisiz uchish apparatlarni etkazib berishni shartnoma asosida tashkil etish mumkinligini ta’kidlab o’tdi. Shu bilan birga, “Israel Aerospace Industries” kompaniyasi vakillari kosmik sohada o'z tajribalari bilan bo'lishish uchun O'zbekistonda seminar o'tkazishni taklif qilishdi.
Uchrashuv yakunida “Israel Aerospace Industries” kompaniyasi vakillari tomonlar muhokama qilgan sohalar bo'yicha aniq takliflar tayyorlashga va kelgusidagi hamkorlikda amalga oshirilishi mumkin bo'lgan loyihalarni ish tartibida muhokama qilishga kelishib oldilar.

«Israel Aerospace Industries» и «Узбеккосмос» обсудили возможности сотрудничества
25 августа 2021 года на основании письма №544 от 23 августа, в Ташкенте была проведена встреча между Агентством "Узбеккосмос" и Израильской компанией «Israel Aerospace Industries».
В ходе встречи генеральный директор агентства «Узбеккосмос» Шухрат Кадиров и региональный директор по маркетингу компании «Israel Aerospace Industries» Э.Шейнин детально обсудили возможности сотрудничества в направлении беспилотных летательных аппаратов и укрепления дальнейших взаимоотношений.
В ходе переговоров Шухрат Кадиров рассказал о деятельности агентства «Узбеккосмос» и ведущих мировых компаний в области космических технологий и разработки беспилотных летательных аппаратов, подчеркнул необходимость изучения опыта развитых стран и реализации проектов в Узбекистане на их основе.
Затем Э. Шейнин ознакомил с деятельностью «Israel Aerospace Industries» и представил некоторые типы тактических БПЛА, производимых дочерней компанией Blue Bird, а также, что при необходимости, есть возможность наладить поставку БПЛА на договорной основе. Помимо этого, представители «Israel Aerospace Industries» предложили провести семинар для узбекской стороны, чтобы поделиться имеющимся опытом в космической отрасли.
В завершение встречи представители «Israel Aerospace Industries» договорились подготовить конкретные предложения по обсуждаемым сторонами направлениям и обсудить в рабочем порядке проекты, которые могут быть реализованы в дальнейшем сотрудничестве.