2021 yil 25 avgustda 23 avgustdagi 544-sonli xat asosida Toshkentda "O'zbekkosmos" agentligi va Isroilning "Israel Aerospace Industries" kompaniyasi o'rtasida uchrashuv bo'lib o'tdi.
Uchrashuv boshida "O'zbekkosmos" agentligi bosh direktori Shuhrat Qodirov va "Israel Aerospace Industries" kompaniyasining mintaqaviy marketing bo'yicha direktori E. Sheinin uchuvchisiz uchish apparatlari (UUA) yo'nalishidagi hamkorlik imkoniyatlari va kelgusidagi aloqalarni mustahkamlash masalalarini batafsil muhokama qilishdi.
Muzokaralar chog'ida Sh. Qodirov "O'zbekkosmos" va dunyoning etakchi kompaniyalari kosmik texnologiyalar va uchuvchisiz uchish apparatlarini ishlab chiqarish sohasidagi faoliyati haqida gapirdi, rivojlangan davlatlar tajribasini o'rganish va ularning asosida O'zbekistonda loyihalarni amalga oshirish zarurligini ta'kidladi. .
Keyin E. Sheinin "Israel Aerospace Industries" kompaniyasi faoliyati bilan tanishtirdi va Blue Bird sho'ba korxonasi tomonidan ishlab chiqarilgan taktik uchuvchisiz uchish apparatlarini ayrim turlarini taqdim etdi, shuningdek, agar kerak bo'lsa, uchuvchisiz uchish apparatlarni etkazib berishni shartnoma asosida tashkil etish mumkinligini ta’kidlab o’tdi. Shu bilan birga, “Israel Aerospace Industries” kompaniyasi vakillari kosmik sohada o'z tajribalari bilan bo'lishish uchun O'zbekistonda seminar o'tkazishni taklif qilishdi.
Uchrashuv yakunida “Israel Aerospace Industries” kompaniyasi vakillari tomonlar muhokama qilgan sohalar bo'yicha aniq takliflar tayyorlashga va kelgusidagi hamkorlikda amalga oshirilishi mumkin bo'lgan loyihalarni ish tartibida muhokama qilishga kelishib oldilar.

On August 25, 2021, on the basis of letter No. 544 of August 23, a meeting was held in Tashkent between the Uzbekkosmos Agency and the Israeli company Israel Aerospace Industries.
During the meeting, CEO of Uzbekkosmos Agency Shukhrat Kadirov and Regional Marketing Director of Israel Aerospace Industries E. Sheinin discussed in detail the possibilities of cooperation in the direction of unmanned aerial vehicles and strengthening further relationships.
During the talks, Shukhrat Kadirov spoke about the activities of the Uzbekkosmos agency and the world's leading companies in the field of space technologies and the development of unmanned aerial vehicles, emphasized the need to study the experience of developed countries and implement projects in Uzbekistan on their basis.
Then E. Sheinin introduced the activities of Israel Aerospace Industries and presented some types of tactical UAVs produced by a subsidiary of Blue Bird, as well as, if necessary, it is possible to arrange the supply of UAVs on a contractual basis. In addition, representatives of Israel Aerospace Industries suggested holding a seminar for the Uzbek side to share their experience in the space industry.
At the end of the meeting, representatives of Israel Aerospace Industries agreed to prepare specific proposals on the areas discussed by the parties and discuss in working order projects that can be implemented in further cooperation.