"O'zbekkosmos" agentligi Xitoy sun’iy yo’ldosh navigatsiyasi idorasi (CSNO) bilan uchrashuv o'tkazdi
Sana: 08.09.2021
2021 yil 7 sentyabrda "O'zbekkosmos" agentligi va Xitoy sun’iy yo’ldosh navigatsiyasi idorasi (CSNO) o'rtasida uchrashuv bo'lib o'tdi.
Uchrashuv boshida Xitoy tomoni "O'zbekkosmos" ga Beidou sun'iy yo'ldoshli navigatsiya tizimining qurilishi va rivojlanishi haqida ma'lumot berdi va uning qo'llanilishi bo'yicha taqdimot qildi. Keyin Xitoy va O'zbekistonning sun'iy yo'ldosh navigatsiyasi sohasidagi ikki tomonlama hamkorligini kengaytirish bo'yicha takliflar bildirildi.
Shundan so'ng, o'zbek tomoni CSNOga O'zbekistonda sun'iy yo'ldosh navigatsiyasi sohasida olib borilayotgan ishlar haqida ma'lumot berdi. Xususan, xalqaro aloqalar bo'limi boshlig'i Ismoil Rasulov "O'zbekkosmos" agentligi faoliyati haqida ma'lumot berdi. Bundan tashqari, uchrashuvda Xitoy universitetlari bilan yaqin hamkorlikda amalga oshirilgan muvaffaqiyatli loyihalar muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida tomonlar ikki tomonlama hamkorlik va hamkorlik mexanizmini yaratish sohalarini muhokama qilishdi. Bundan tashqari, tomonlar O'zaro anglashuv memorandumi yuzasidan o'z fikrlarini bildirdilar va uni imzolash tartibi to'g'risida kelishib oldilar.

Агентство «Узбеккосмос» провело встречу с Китайским бюро спутниковой связи CSNO
7 сентября 2021 года состоялась встреча между агентством «Узбеккосмос» и Китайским бюро спутниковой связи (далее CSNO).
В начале встречи китайская сторона проинформировала «Узбеккосмос» о строительстве и развитии системы спутниковой навигации «Beidou» и сделала презентацию о ее применении. Затем были внесены предложения о расширении двустороннего сотрудничества между Китаем и Узбекистаном в области спутниковой навигации.
После, узбекская сторона проинформировала CSNO о работе, проводимой в Узбекистане в области спутниковой навигации. В частности, Исмаил Расулов, глава отдела международных отношений, ​​проинформировал о деятельности агентства «Узбеккосмос». Помимо этого, на встрече были обсуждены успешные проекты, которые проделывались в тесном сотрудничестве с китайскими ВУЗами.
В завершение встречи стороны обсудили направления двустороннего сотрудничества и создание механизма сотрудничества. Кроме того, стороны выразили свое мнение насчет Меморандума о Взаимопонимании и согласовали порядок его подписания.