"O'zbekkosmos" agentligi Xitoy sun’iy yo’ldosh navigatsiyasi idorasi (CSNO) bilan uchrashuv o'tkazdi
Sana: 08.09.2021
2021 yil 7 sentyabrda "O'zbekkosmos" agentligi va Xitoy sun’iy yo’ldosh navigatsiyasi idorasi (CSNO) o'rtasida uchrashuv bo'lib o'tdi.
Uchrashuv boshida Xitoy tomoni "O'zbekkosmos" ga Beidou sun'iy yo'ldoshli navigatsiya tizimining qurilishi va rivojlanishi haqida ma'lumot berdi va uning qo'llanilishi bo'yicha taqdimot qildi. Keyin Xitoy va O'zbekistonning sun'iy yo'ldosh navigatsiyasi sohasidagi ikki tomonlama hamkorligini kengaytirish bo'yicha takliflar bildirildi.
Shundan so'ng, o'zbek tomoni CSNOga O'zbekistonda sun'iy yo'ldosh navigatsiyasi sohasida olib borilayotgan ishlar haqida ma'lumot berdi. Xususan, xalqaro aloqalar bo'limi boshlig'i Ismoil Rasulov "O'zbekkosmos" agentligi faoliyati haqida ma'lumot berdi. Bundan tashqari, uchrashuvda Xitoy universitetlari bilan yaqin hamkorlikda amalga oshirilgan muvaffaqiyatli loyihalar muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida tomonlar ikki tomonlama hamkorlik va hamkorlik mexanizmini yaratish sohalarini muhokama qilishdi. Bundan tashqari, tomonlar O'zaro anglashuv memorandumi yuzasidan o'z fikrlarini bildirdilar va uni imzolash tartibi to'g'risida kelishib oldilar.

On September 7, 2021, a meeting was held between Uzbekkosmos and the Chinese Satellite Navigation Administration (CSNO).
At the beginning of the meeting, the Chinese side briefed Uzbekkosmos on the construction and development of the Beidou satellite navigation system and made a presentation on its application. Then proposals were made to expand bilateral cooperation between China and Uzbekistan in the field of satellite navigation.
After that, the Uzbek side briefed CSNO on the work being done in Uzbekistan in the field of satellite navigation. In particular, the head of the international relations department Ismail Rasulov informed about the activities of the Uzbekkosmos agency. In addition, successful projects implemented in close cooperation with Chinese universities were discussed at the meeting.
At the end of the meeting, the sides discussed areas of bilateral cooperation and the establishment of a cooperation mechanism. In addition, the parties expressed their views on the Memorandum of Understanding and agreed on the procedure for signing it.