Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentning “Oʻzbekiston seysmik xavfsizligini taʼminlash sohalarini yanada rivojlantirishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi qarori loyihasi regulation.gov.uz portalida eʼlon qilindi.
Mazkur qaror loyihasida Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi zimmasiga quyidagi vazifalar yuklatilgan:
→ 2022-yil 1-iyunga qadar Fanlar akademiyasi, Seysmoprognostik monitoring respublika markazi hamda manfaatdor vazirlik va idoralar bilan hamkorlikda Oʻzbekistondagi eng seysmik faol, oʻrta faol va tinch hududlar hamda maydonlarni oʻzida mujassamlashtirgan interaktiv onlayn xarita ishlab chiqadi va ulardan foydalanuvchilar roʻyxatiga aholi punktlari bosh rejalarini va boshqa shaharsozlik hujjatlarini ishlab chiquvchi yuridik shaxslarni (loyiha tashkilotlarini) qoʻshadi;
→ 2022-yil 1-oktyabrga qadar seysmik faol hududlarda joylashgan bino va inshootlar maydonining zilzilalar oqibatida deformatsiyasi, siljishi, choʻkishi kabi omillarni aniqlashga moʻljallangan radiolokatsion kosmik monitoring tizimni joriy etadi;
→ Suv xoʻjaligi vazirligi, Suv xoʻjaligi obyektlari xavfsizligini nazorat qilish davlat inspeksiyasi hamda manfaatdor vazirlik va idoralar bilan bilan hamkorlikda suv omborlari toʻgʻonlarining seysmik mustahkamligi darajasini doimiy kosmik monitoring qilish tizimini joriy etadi;
→ Suv xoʻjaligi vazirligi, Favqulodda vaziyatlar vazirligi, Suv xoʻjaligi obyektlari xavfsizligini nazorat qilish davlat inspeksiyasi bilan hamkorlikda geoaxborot texnologiyalarini qoʻllagan holda zilzila natijasida toʻgʻon oʻpirilishi oqibatida suv bosishi mumkin boʻlgan hududlarning vizual modellarini yaratadi;
→ Suv xoʻjaligi vazirligi, Suv xoʻjaligi obyektlari xavfsizligini nazorat qilish davlat inspeksiyasi bilan hamkorlikda zilzila natijasida toʻgʻon oʻpirilishi oqibatida qutqaruv ishlarini tashkillashtirishida tegishli vazirlik va idoralarni zarur kosmik suratlar hamda ishlov berilgan maʼlumotlar bilan taʼminlash tizimini yaratadi;
→ belgilangan vazifalar ijrosini taʼminlashda tegishli vazirliklar va idoralar Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligining talabnomasiga muvofiq soʻralgan maʼlumotlarni ishchi tartibda taqdim etilishini taʼminlaydi.

Будет внедрена система космического мониторинга сейсмостойкости плотин
Проект постановления Президента Республики Узбекистан “О дополнительных мерах по дальнейшему развитию сфер обеспечения сейсмической безопасности Узбекистана”опубликован на портале regulation.gov.uz.
Данным проектом постановления на Агентство космических исследований и технологий при Кабинете Министров Республики Узбекистан возложены следующие задачи:
→ до 1 июня 2022 года Академия наук совместно с Республиканским центром Сейсмопрогностического мониторинга и заинтересованными министерствами и ведомствами разработат интерактивную онлайн карту высокосейсмически активных, средне-активных и малоактивных территорий Узбекистана и включит в список пользователей юридические лица (проектные организации), разрабатывающие генеральные планы населенных пунктов и другую градостроительную документацию;
→ до 1 октября 2022 года внедрить систему радиолокационного космического мониторинга, предназначенную для определения таких факторов, как деформация, сдвиг, проседание площадей зданий и сооружений, расположенных в сейсмически активных зонах, в результате землетрясений;
→ Совместно с Министерством водного хозяйства, Государственной инспекцией по надзору за безопасностью водохозяйственных объектов и заинтересованными министерствами и ведомствами внедрят систему постоянного космического мониторинга уровня сейсмостойкости плотин водохранилищ;
→ Совместно с Министерством водного хозяйства, Министерством по чрезвычайным ситуациям, Государственной инспекцией по надзору за безопасностью водохозяйственных объектов с использованием геоинформационных технологий создать визуальные модели территорий, которые могут быть затоплены в результате опрокидывания плотины в результате землетрясения;
→ Совместно с Министерством водного хозяйства, Государственной инспекцией по надзору за безопасностью водохозяйственных объектов создать систему обеспечения соответствующих министерств и ведомств необходимыми космическими снимками и обработанной информацией для организации спасательных работ при опрокидывании плотины в результате землетрясения;
→ обеспечение в рабочем порядке представления запрашиваемой информации в Агентство космических исследований и технологий соответствующими министерствами и ведомствами при обеспечении выполнения поставленных задач.