Oʻzbekkosmos agentligi va Mudofaa vazirligi o’rtasida hamkorlik toʻgʻrisida kelishuv imzolandi
Joriy yilning 3- dekabr kuni Mudofaa vazirligi hamda Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi (Oʻzbekkosmos) vakillari oʻrtasida uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvda Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi bosh direktori Shuxrat Kadirov O’zbekkosmos agentligi faoliyatining asosiy yo’nalishlari, O’zbekistonda kosmik sohani rivojlantirish bo’yicha amalga oshirilayotgan, xususan, kosmik sohada malakali kadrlarni yetishtirish borasida so’z yuritdi.
Mudofaa vazirining birinchi oʻrinbosari – Qurolli Kuchlar Bosh shtab boshligʻi general-mayor Shuxrat Xalmuxamedov milliy armiyamizning zamonaviy qiyofasi va sohada amalga oshirilayotgan islohotlarga toʻxtalib oʻtdi.
Uchrashuv soʻnggida respublikamiz xavfsizligini taʼminlash, mudofaa salohiyatini yanada oshirish, sohada kosmik texnologiyalardan samarali foydalanish maqsadida Mudofaa vazirligi va Oʻzbekkosmos agentligi oʻrtasidagi aloqalarni mustahkamlash borasida ikki tomonlama oʻzaro hamkorlik toʻgʻrisida kelishuv imzolandi.

Подписано соглашение о сотрудничестве между агентством Узбеккосмос и и Министерством обороны
3 декабря текущего года состоялась встреча между представителями Министерства обороны и Агентства космических исследований и технологий при Кабинете Министров Республики Узбекистан.
В ходе встречи генеральный директор Агентства космических исследований и технологий при Кабинете Министров Республики Узбекистан Шухрат Кадыров рассказал об основных направлениях деятельности агентства, осуществляемых мерах по развитию космической отрасли в Узбекистане, в частности, по подготовке квалифицированных кадров в данной сфере.
Первый заместитель министра обороны – начальник генерального штаба Вооруженных сил генерал-майор Шухрат Халмухамедов рассказал о современном облике национальной армии и проводимых реформах в этой сфере.
По итогам встречи, было подписано соглашение о двустороннем сотрудничестве между Министерством обороны и Агентством Узбеккосмос в целях обеспечения безопасности Республики, дальнейшего повышения ее оборонного потенциала, эффективного использования космических технологий в этой сфере.