Oʻzbekkosmos agentligi va Mudofaa vazirligi o’rtasida hamkorlik toʻgʻrisida kelishuv imzolandi
Joriy yilning 3- dekabr kuni Mudofaa vazirligi hamda Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi (Oʻzbekkosmos) vakillari oʻrtasida uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvda Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi bosh direktori Shuxrat Kadirov O’zbekkosmos agentligi faoliyatining asosiy yo’nalishlari, O’zbekistonda kosmik sohani rivojlantirish bo’yicha amalga oshirilayotgan, xususan, kosmik sohada malakali kadrlarni yetishtirish borasida so’z yuritdi.
Mudofaa vazirining birinchi oʻrinbosari – Qurolli Kuchlar Bosh shtab boshligʻi general-mayor Shuxrat Xalmuxamedov milliy armiyamizning zamonaviy qiyofasi va sohada amalga oshirilayotgan islohotlarga toʻxtalib oʻtdi.
Uchrashuv soʻnggida respublikamiz xavfsizligini taʼminlash, mudofaa salohiyatini yanada oshirish, sohada kosmik texnologiyalardan samarali foydalanish maqsadida Mudofaa vazirligi va Oʻzbekkosmos agentligi oʻrtasidagi aloqalarni mustahkamlash borasida ikki tomonlama oʻzaro hamkorlik toʻgʻrisida kelishuv imzolandi.

An agreement on cooperation was signed between the Uzbekkosmos agency and the Ministry of Defense
On December 3 of this year, a meeting was held between representatives of the Ministry of Defense and the Agency for Space Research and Technology under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan.
During the meeting, Director General of the Agency for Space Research and Technologies under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan Shukhrat Kadyrov spoke about the main directions of the agency's activities, measures taken to develop the space industry in Uzbekistan, in particular, to train qualified personnel in this area.
Major General Shukhrat Khalmukhamedov, First Deputy Defense Minister - Chief of the General Staff of the Armed Forces, spoke about the modern appearance of the national army and the ongoing reforms in this area.
Following the meeting, an agreement on bilateral cooperation was signed between the Ministry of Defense and the Uzbekkosmos Agency in order to ensure the security of the Republic, further increase its defense potential, and effectively use space technologies in this area.