O'zbekiston va Qozog'iston o'rtasida kosmik tadqiqotlar va ulardan foydalanish sohasida hamkorlik to'g'risidagi bitim imzolandi
Sana: 06.12.2021
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog'iston Respublikasi Prezidenti Qosim-Jomart Tokayev boshchiligida ikki mamlakat rasmiy delegatsiyalari a'zolari ishtirokida muzokaralar o'tkazildi.
Davlatlar rahbarlari tomonidan savdo-iqtisodiy hamkorlikni mustahkamlash, jumladan, o'zaro tovar ayirboshlashni ko'paytirish, investitsiyalarni jalb qilish, sanoat, qishloq xo'jaligi, qurilish, transport sohalarida kooperatsiyani rivojlantirishga alohida e'tibor qaratildi. Shuningdek, suv-energetika va madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlik ham muhokama qilindi.
Bundan tashqari, davlat rahbarlari ishtirokida rasmiy delegatsiyalar a'zolari tomonidan bir qator hujjatlar, jumladan, O'zbekiston Respublikasi hukumati va Qozog'iston Respublikasi hukumati o'rtasida kosmik fazoni tinch maqsadlarda tadqiq etish va ulardan foydalanish sohasida hamkorlik to'g'risidagi bitim imzolandi.
Muzokaralar yakunida Shavkat Mirziyoyev va Qosim-Jomart Tokayev O'zbekiston Respublikasi bilan Qozog'iston Respublikasi o'rtasida ittifoqchilik munosabatlari to'g'risidagi deklaratsiyani imzoladilar.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиеев и Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев провели переговоры с участием членов официальных делегаций двух стран.
Приоритетное внимание президенты уделили укреплению торгово-экономического сотрудничества, включая увеличение взаимного товарооборота, привлечение инвестиций, развитие кооперации в сферах промышленности, сельского хозяйства, строительства, транспорта. Также обсуждалось взаимодействие в водно-энергетической и культурно-гуманитарной сферах.
Кроме того, в присутствии глав государств членами официальных делегаций были подписаны ряд документов, в том числе соглашение между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Республики Казахстан о сотрудничестве в области исследования и использования космического пространства в мирных целях.
По итогам переговоров Шавкат Мирзиеев и Касым-Жомарт Токаев подписали Декларацию между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан о союзнических отношениях.