Insonning tanasining mushak hujayralari qarish sirlarini o'rganish uchun kosmosga yuboriladi
Olimlar kosmosga yuborilgan mushaklar o'rganilgandan so'ng tananing keksayish sirini oshkor qilmoqchi. Bu haqda "Sky News" nashri xabar bermoqda.
Liverpul universiteti mutaxassislari vaznsizlikning inson tanasiga ta'sirini tahlil qilish uchun kosmosga inson mushaklarining qismlarini yubormoqchi. Guruch donasi kattaligidagi mushak hujayralari 3D printerda chop etilgan maxsus idishlarda jo’natiladi. Xalqaro kosmik stantsiyasiga Floridadagi Kennedi kosmik markazidan yuk jo'natish seshanba, 21 dekabr kuni bo'lib o'tadi.
Tajriba namunasi 2022- yilning yanvariga qadar yer orbitasida bo'ladi. Bu vaqt davomida to'qimalarning qisqarishini ta’minlash uchun mushaklarga qisqa tok yuboriladi. Olimlar, kosmosda inson tanasi mushaklarining zaiflashishi natijasida qarish jarayoni sekinlashadi deb hisoblashmoqda. Tadqiqotda mutaxassislarga inson to'qimasining shunga o'xshash laboratoriya namunasi yordam beradi.
Tadqiqot qarishning oldini olish va bu jarayonni qanday sekinlashtirishi mumkinligiga oydinlik kiritishi mumkin.
Eksperiment uchun uskunalar Oxfordshirning Kayser Space kompaniyasi tomonidan ishlab chiqarilgan. Uskunalar namunalarning xavfsizligini taʼminlaydi, harorat va bosimning oʻzgarishiga qarshi himoya qiladi.  Tadqiqot buyuk Britaniya kosmik agentligi (UKSA) tomonidan 12 million funt miqdorida moliyalashtirildi.

Human muscle cells to be launched into space to explore secrets of ageing
Scientists intend to uncover the secret of the body's aging after studying the muscles sent into space. This is reported by Sky News.
Specialists at the University of Liverpool intend to send fragments of human muscles into space to analyze the effect of weightlessness on the human body. Muscle cells the size of a grain of rice will be housed in special 3D-printed containers. The cargo will be dispatched from Kennedy Space Center in Florida to the International Space Station (ISS) on Tuesday, December 21.
The prototype will be in earth orbit until January 2022. All this time, a small current will be supplied through the muscle fragment, stimulating tissue contraction. Scientists believe that in space, a process similar to the aging of the body occurs, due to which muscles weaken. In the study, specialists will be helped by a similar laboratory sample of human tissue.
Research can explain the nuances of aging and suggest how you can slow it down.
It is clarified that the equipment for the experiment was manufactured by Kayser Space from Oxfordshire. It will ensure the safety of samples and protect against temperature extremes and overloads. The study was funded by the UK Space Agency (UKSA), which provided £ 12 million.