Insonning tanasining mushak hujayralari qarish sirlarini o'rganish uchun kosmosga yuboriladi
Olimlar kosmosga yuborilgan mushaklar o'rganilgandan so'ng tananing keksayish sirini oshkor qilmoqchi. Bu haqda "Sky News" nashri xabar bermoqda.
Liverpul universiteti mutaxassislari vaznsizlikning inson tanasiga ta'sirini tahlil qilish uchun kosmosga inson mushaklarining qismlarini yubormoqchi. Guruch donasi kattaligidagi mushak hujayralari 3D printerda chop etilgan maxsus idishlarda jo’natiladi. Xalqaro kosmik stantsiyasiga Floridadagi Kennedi kosmik markazidan yuk jo'natish seshanba, 21 dekabr kuni bo'lib o'tadi.
Tajriba namunasi 2022- yilning yanvariga qadar yer orbitasida bo'ladi. Bu vaqt davomida to'qimalarning qisqarishini ta’minlash uchun mushaklarga qisqa tok yuboriladi. Olimlar, kosmosda inson tanasi mushaklarining zaiflashishi natijasida qarish jarayoni sekinlashadi deb hisoblashmoqda. Tadqiqotda mutaxassislarga inson to'qimasining shunga o'xshash laboratoriya namunasi yordam beradi.
Tadqiqot qarishning oldini olish va bu jarayonni qanday sekinlashtirishi mumkinligiga oydinlik kiritishi mumkin.
Eksperiment uchun uskunalar Oxfordshirning Kayser Space kompaniyasi tomonidan ishlab chiqarilgan. Uskunalar namunalarning xavfsizligini taʼminlaydi, harorat va bosimning oʻzgarishiga qarshi himoya qiladi.  Tadqiqot buyuk Britaniya kosmik agentligi (UKSA) tomonidan 12 million funt miqdorida moliyalashtirildi.

Ученые отправят мышцы в космос для изучения процессов старения организма
Ученые намерены раскрыть секрет старения организма после изучения мышц, отправленных в космос. Об этом сообщает издание Sky News.
Специалисты Ливерпульского университета намерены отправить в космос фрагменты человеческих мыщц, чтобы проанализировать влияние невесомости на организм человека. Клетки мышц размером с рисовое зерно будут находиться в особых контейнерах, напечатанных на 3D-принтере. Отправка груза из Космического центра Кеннеди во Флориде на Международную космическую станцию (МКС) состоится во вторник, 21 декабря.
Опытный образец будет находиться на земной орбите до января 2022 года. Все это время через фрагмент мышц будет подаваться небольшой ток, стимулирующий сокращение тканей. Ученые полагают, что в космосе происходит процесс, похожий на старение организма, из-за чего мышцы ослабевают. В исследовании специалистам поможет аналогичный лабораторный образец человеческой ткани.
Исследование может объяснить нюансы старения и подсказать, как можно замедлить этот процесс.
Уточняется, что оборудование для эксперимента было изготовлено компанией Kayser Space из Оксфордшира. Оно обеспечит сохранность образцов и защитит от перепадов температуры и перегрузок. Исследование было профинансировано Космическим агентством Великобритании (UKSA), которое выделило 12 миллионов фунтов.