O‘zbekkosmos agentligi vakillarining Ozarbayjon Respublikasiga tashrifi doirasida “R.I.S.K.” kompaniyasi bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi
Sana: 28.12.2021
Uchrashuv doirasida O'zbekkosmos agentligi Bosh direktori Shuhrat Kadirov agentligining tashkil etilishi, asosiy yo’nalishlari, joriy faoliyati hamda kelajakdagi rejalari haqida “R.I.S.K.” kompaniyasi  vakillariga ma'lumot berib o'tdi. O'z navbatida, “R.I.S.K.” kompaniyasining Bosh menedjeri Jabir Jumshudov kompaniyaning geoaxborot tizimlarini ishlab chiqish yo‘nalishidagi amalga oshirilgan loyihalar bo‘yicha tajribasi bilan tanishtirib o'tdi.
Jumladan, geoaxborot tizimlarini ishlab chiqishda kadastr qatlamlarining yagona platformada jamlanishi, maʼlumotlar yig’ishda standartlashtirish va bir xil shaklga keltirish (unifikatsiya) o‘rni, geoaxborot texnologiyalar ekotizimini rivojlantirish kabi masalalarga alohida urg‘u berib o‘tildi.
Shu bilan birga, “R.I.S.K.” kompaniyasi bilan O‘zbekistonda dolzarb yo‘nalishlar: ekologiya, suv resurslaridan samarali foydalanish, strategik inshootlar xavfsizligi, yerlarning cho‘llanishi va degradatsiyasining oldini olish kabi loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha hamkorlikda qilishga kelishib olindi.

В рамках визита представителей агентства Узбеккосмос в Азербайджанскую Республику состоялась встреча с компанией «R.I.S.K.»
Дата: 28.12.2021
В рамках встречи Генеральный директор Агентства космических исследований и технологий РУз Шухрат Кадыров проинформировал представителей компании «R.I.S.K.» о создании, основных направлениях, текущей деятельности агентства. В свою очередь, генеральный менеджер компании “RISK” Джабир Джумшудов ознакомил с опытом компании по реализованным проектам в области разработки геоинформационных систем.
В частности, при разработке геоинформационных систем особое внимание было уделено таким вопросам, как концентрация кадастровых слоев на единой платформе, роль стандартизации и унификации при сборе данных, развитие экосистемы геоинформационных технологий.
Вместе с тем, достигнута договоренность о сотрудничестве с компанией «R.I.S.K.» по реализации в Узбекистане проектов по актуальным направлениям, таких как: экология, эффективное использование водных ресурсов, безопасность стратегических объектов, предотвращение опустынивания и деградации земель.