O‘zbekkosmos agentligi vakillarining Ozarbayjon Respublikasiga tashrifi doirasida “R.I.S.K.” kompaniyasi bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi
Sana: 28.12.2021
Uchrashuv doirasida O'zbekkosmos agentligi Bosh direktori Shuhrat Kadirov agentligining tashkil etilishi, asosiy yo’nalishlari, joriy faoliyati hamda kelajakdagi rejalari haqida “R.I.S.K.” kompaniyasi  vakillariga ma'lumot berib o'tdi. O'z navbatida, “R.I.S.K.” kompaniyasining Bosh menedjeri Jabir Jumshudov kompaniyaning geoaxborot tizimlarini ishlab chiqish yo‘nalishidagi amalga oshirilgan loyihalar bo‘yicha tajribasi bilan tanishtirib o'tdi.
Jumladan, geoaxborot tizimlarini ishlab chiqishda kadastr qatlamlarining yagona platformada jamlanishi, maʼlumotlar yig’ishda standartlashtirish va bir xil shaklga keltirish (unifikatsiya) o‘rni, geoaxborot texnologiyalar ekotizimini rivojlantirish kabi masalalarga alohida urg‘u berib o‘tildi.
Shu bilan birga, “R.I.S.K.” kompaniyasi bilan O‘zbekistonda dolzarb yo‘nalishlar: ekologiya, suv resurslaridan samarali foydalanish, strategik inshootlar xavfsizligi, yerlarning cho‘llanishi va degradatsiyasining oldini olish kabi loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha hamkorlikda qilishga kelishib olindi.

Within the framework of the visit of representatives of the Uzbekkosmos agency to the Republic of Azerbaijan, a meeting was held with the company "R.I.S.K."
Date: 28.12.2021
Within the framework of the meeting, the General Director of the Space Research and Technologies Agency of the Republic of Uzbekistan Shukhrat Kadyrov informed the representatives of the company "R.I.S.K." on the establishment, main directions, current activities of the agency. In turn, the general manager of the "RISK" company Jabir Jumshudov acquainted with the company's experience in the implemented projects in the development of geographic information systems.
In particular, in the development of geoinformation systems, special attention was paid to such issues as the concentration of cadastral layers on a single platform, the role of standardization and unification in data collection, and the development of an ecosystem of geoinformation technologies.
At the same time, an agreement was reached on cooperation with the company "R.I.S.K." on the implementation of projects in Uzbekistan in relevant areas, such as: ecology, efficient use of water resources, safety of strategic facilities, prevention of desertification and land degradation.