O‘zbekkosmos agentligi va Fransiyaning O‘zbekistondagi elchixonasi oʻrtasida hamkorlik masalalari muhokama qilindi
Sana: 04.02.2022
Joriy yilning 4-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi hamda Fransiya Respublikasining O‘zbekistondagi elchixonasi vakillari o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Unda ikki tomonlama hamkorlikni yanada mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
Xususan, mamlakatimizda kosmik faoliyat sohasini yanada rivojlantirish maqsadida Fransiyaning yetakchi oliy ta’lim muassasalarida kadrlarni tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirishni tashkil etishga alohida e’tibor qaratildi.
Samimiy muloqot shaklida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda O‘zbekkosmos agentligi Bosh direktori Shuhrat Kadirov Fransiya Respublikasining O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Oreliya Bushez xonimga Kosmik tadqiqotlar milliy markazi (CNES) hamda “Airbus Defence and Space” bilan hamkorlikning bugungi holati yuzasidan ma’lumot berdi.
Jumladan, “Airbus Defence and Space” va O‘zbekkosmos agentligi tomonidan pilot loyiha amalga oshirilishi rejalashtirilayotganligi haqida xabar berdi.
Oʻz navbatida, Oreliya Bushez xonim Fransiyaning Thales, Eutelsat kabi yetakchi kompaniyalari ham O‘zbekkosmos agentligi bilan ishlashga qiziqish bildirayotgani haqida ma’lum qildi.

4 февраля текущего года состоялась встреча представителей Агентства космических исследований и технологий при Кабинете Министров Республики Узбекистан и Посольства Франции в Узбекистане.
На встрече обсуждались вопросы дальнейшего укрепления двустороннего сотрудничества.
В частности, отдельное внимание было уделено подготовке, переподготовке и повышению квалификации кадров в ведущих высших учебных заведениях Франции в целях дальнейшего развития космической деятельности в нашей стране.
В ходе искреннего диалога, Генеральный директор Агентства космических исследований и технологий при Кабинете Министров Республики Узбекистан Шухрат Кадыров проинформировал чрезвычайного и полномочного посла Французской Республики в Республике Узбекистан госпожу Орелия Бушез о сегодняшнем состоянии сотрудничества с Национальным центром космических исследований (CNES) и Airbus Defence and Space.
В частности, он отметил, что компания Airbus Defence and Space и Агентство Узбеккосмос планируют совместную реализацию пилотного проекта.
В свою очередь, госпожа Орелия Бушез сообщила, что ведущие французские компании, такие как Thales, Eutelsat, также заинтересованы в сотрудничестве с Агентством Узбеккосмос.