SpaceX geomagnit boʻroni natijasida 40 ta sunʼiy yoʻldoshini yoʻqotdi
AQSHning SpaceX xususiy aerokosmik kompaniyasi joriy yilning 3-fevral kuni orbitaga chiqarilgan 49 ta Starlink internet sunʼiy yoʻldoshidan taxminan 40 tasini geomagnit boʻroni natijasida yoʻqotdi. Bu haqda kompaniya saytida xabar berilgan.
“Dastlabki tahlillar shuni koʻrsatdiki, past balandlikda qarshilik kuchayishi sunʼiy yoʻldoshlarga xavfsiz rejimdan chiqib, orbitani toʻgʻrilashni boshlashga imkon bermadi, 40 ga yaqin sunʼiy yoʻldosh Yer atmosferasiga qaytadi yoki allaqachon qaytgan”, deyiladi kompaniya bayonotida.
Kompaniyaning taʼkidlashicha, boʻron tufayli havo qarshiligi avvalgi uchirilishlarga qaraganda 50 foizga kuchliroq boʻlgan. Mutaxassislar qarshilikni kamaytirish uchun mini-sunʼiy yoʻldoshlarni xavfsiz rejimga oʻtkazishga qaror qilgan, ammo bu choralar yordam bermagan.
Kompaniya maʼlumotlariga koʻra, orbitasidan chiqarilgan qurilmalar boshqa sunʼiy yoʻldoshlar uchun xavf tugʻdirmaydi va ular Yer atmosferasiga kirganda yonib ketishga moʻljallangan.

Американская частная аэрокосмическая компания SpaceX потеряла около 40 интернет-спутников Starlink из 49, выведенных на орбиту 3 февраля, в результате геомагнитной бури, об этом сообщила компания на своем сайте.
"Предварительный анализ показал, что повышенное сопротивление на низких высотах не позволило спутникам выйти из безопасного режима и начать коррекцию орбиты, около 40 спутников вернутся или уже вернулись в атмосферу Земли", - говорится в сообщении компании.
В компании отметили, что из-за бури сопротивление воздуха стало на 50% более сильным, чем при предыдущих запусках. Специалисты приняли решение перевести мини-спутники в безопасный режим, в котором они перемещались на орбите "боком", чтобы снизить сопротивление, однако эти меры не помогли.
По данным компании, сошедшие с орбиты аппараты не представляют угрозы для других спутников и спроектированы так, чтобы сгореть при входе в атмосферу Земли.