SpaceX geomagnit boʻroni natijasida 40 ta sunʼiy yoʻldoshini yoʻqotdi
AQSHning SpaceX xususiy aerokosmik kompaniyasi joriy yilning 3-fevral kuni orbitaga chiqarilgan 49 ta Starlink internet sunʼiy yoʻldoshidan taxminan 40 tasini geomagnit boʻroni natijasida yoʻqotdi. Bu haqda kompaniya saytida xabar berilgan.
“Dastlabki tahlillar shuni koʻrsatdiki, past balandlikda qarshilik kuchayishi sunʼiy yoʻldoshlarga xavfsiz rejimdan chiqib, orbitani toʻgʻrilashni boshlashga imkon bermadi, 40 ga yaqin sunʼiy yoʻldosh Yer atmosferasiga qaytadi yoki allaqachon qaytgan”, deyiladi kompaniya bayonotida.
Kompaniyaning taʼkidlashicha, boʻron tufayli havo qarshiligi avvalgi uchirilishlarga qaraganda 50 foizga kuchliroq boʻlgan. Mutaxassislar qarshilikni kamaytirish uchun mini-sunʼiy yoʻldoshlarni xavfsiz rejimga oʻtkazishga qaror qilgan, ammo bu choralar yordam bermagan.
Kompaniya maʼlumotlariga koʻra, orbitasidan chiqarilgan qurilmalar boshqa sunʼiy yoʻldoshlar uchun xavf tugʻdirmaydi va ular Yer atmosferasiga kirganda yonib ketishga moʻljallangan.

U.S. private aerospace company SpaceX has lost about 40 of its 49 Starlink internet satellites launched into orbit on Feb. 3 as a result of a geomagnetic storm, the company said on its website.
"Preliminary analysis showed that increased resistance at low altitudes did not allow the satellites to leave the safe mode and start orbit correction, about 40 satellites will return or have already returned to the Earth's atmosphere," the company said in a statement.
The company noted that due to the storm, air resistance has become 50% stronger than during previous launches. The specialists decided to put the mini-satellites into safe mode, in which they moved sideways in orbit, in order to reduce resistance, but these measures did not help.
According to the company, the deorbited vehicles do not pose a threat to other satellites and are designed to burn up upon entry into the Earth's atmosphere.