2003-yil 9-dekabr kuni Merida (Meksika) shahrida Birlashgan Millatlar tashkiloti tashabbusi bilan Korrupsiyaga qarshi kurash boʻyicha xalqaro konvensiya imzolangan.
Bosh Assambleya rezolyutsiyasida aytilishicha, bu kunni belgilashdan maqsad, korrupsiya muammosining tub mohiyatini tushunib yetish va korrupsiya bilan kurashish hamda uni oldini olishdan iboratdir.
Xususan, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligida ham mazkur “9-dekabr – Butunjahon korrupsiyaga qarshi kurashish kuni” munosabati bilan xodimlar orasida targʻibot-tashfiqot ishlari olib borildi.
Korrupsiya jamiyat, davlat hokimiyati organlarining manfaatlariga qarshi qaratilgan noqonuniy faoliyatning maxsus koʻrinishi ekanligini tushunish muhimdir; u mansabdor shaxs va fuqaro(mijoz)ning oʻzaro kelishuvga erishib til biriktirishidir. Undan olinadigan moddiy va nomoddiy imtiyozlar noqonuniy boʻlib, ularning atrofida ahloqsiz ijtimoiy muhit yuzaga keladi.
Korrupsiyaning shakllari turlicha, ammo korrupsiya oqibatlari har qanday mamlakatning iqtisodiy va ijtimoiy rivojlanishiga, mamlakat aholisiga salbiy taʼsir koʻrsatadi.
Shu sababli bugungi kunda korrupsiyaga qarshi kurashda jamiyatda korrupsiyaga qarshi huquqiy ongni shakllantirishga alohida eʼtibor qaratilmoqda, yaʼni korrupsiyaning har qanday koʻrinishlariga qarshi insonning oʻzida ichki rad etishni shakllantirmoq kerak.

9 декабря – Международный день борьбы с коррупцией
В соответствии с резолюцией Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций от 2003 ноября 21 года, с 2004 года 9 декабря отмечается как Международный день борьбы с коррупцией (International day against corruption).
2003 декабря 9 года в городе Мерида (Мексика) по инициативе Организации Объединенных Наций была подписана Международная конвенция по борьбе с коррупцией.
В резолюции Генеральной Ассамблеи говорится, что целью установления этого дня является понимание сути проблемы коррупции и борьба с коррупцией и ее предотвращение.
В частности, в Агентстве космических исследований и технологий при Кабинете министров в связи с «9 декабря – Всемирным днем борьбы с коррупцией» среди сотрудников была проведена пропагандистская работа.
Важно понимать, что коррупция – это особый вид противоправной деятельности, направленной против интересов общества, органов государственной власти; она заключается в сговоре должностного лица и гражданина(заказчика), достигающем взаимного согласия. Материальные и нематериальные блага, получаемые от него, являются незаконными, а вокруг них создается аморальная социальная среда.
Формы коррупции разнообразны, но последствия коррупции негативно сказываются на экономическом и социальном развитии любой страны.
Поэтому сегодня в борьбе с коррупцией особое внимание уделяется формированию в обществе антикоррупционного правосознания.