O'zbekiston Respublikasi aholisining sog'lig'ini saqlash va mustahkamlash hamda sog'lom turmush tarzini targ'ib qilishni kuchaytirish zamonaviy davlat siyosatining ustuvor yo'nalishlaridan biridir. O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020- yil 30- oktabrdagi "Sog'lom turmush tarzini keng tatbiq etish va ommaviy sportni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi PF-6099-son Farmonining ijrosi bo‘yicha barcha ishchi-xodimlar o‘rtasida sog'lom turmush tarzini keng tatbiq qilish yuzasidan turli sport musobaqalari tashkil etilmoqda.
O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi xodimlari o’rtasida dam olish kunlari ommaviy sportni rivojlantirish maqsadida sport majmualarida turli sport tadbirlarini o'tkazib kelmoqda. Xususan, O’zbekkosmos agentligi xodimlari o'rtasida futbol bo'yicha sport musobaqasi bo'lib o'tdi.
Muntazam jismoniy tarbiya va ommaviy sportni o'tkazishdan maqsad – har bir fuqaroda sog'lom turmush tarzini shakllantirish, yomon odatlardan voz kechish, to'g'ri ovqatlanish tamoyillariga rioya qilish, COVID-19ga qarshi ishlarni tizimli va samarali tashkil etish orqali kasalliklarga qarshi doimiy immunitet tizimini shakllantirish, shuningdek, jismoniy faoliyat orqali xodimlarning ish faoliyatini yaxshilashdir.

Одним из приоритетов современной государственной политики является сохранение и укрепление здоровья населения Республики Узбекистан и усиление пропаганды здорового образа жизни. Во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 30 октября 2020 года № УП - 6099 “О мерах по широкому внедрению здорового образа жизни и дальнейшему развитию массового спорта” среди сотрудников организуются различные спортивные соревнования.
Агентство космических исследований и технологий при Кабинете Министров Республики Узбекистан в целях развития массового спорта в выходные дни проводит различные спортивные мероприятия в спортивных комплексах. В частности, среди сотрудников агентства Узбеккосмос состоялось спортивное соревнование по футболу.
Целью проведения данных регулярных спортивных и физкультурно-массовых мероприятий является формирование у каждого гражданина стойкой иммунной системы против заболеваний путем формирования здорового образа жизни, отказа от вредных привычек, соблюдения принципов правильного питания, системной и эффективной организации работ по борьбе с СОVID-19, массовых мероприятий по физической активности, что также способствует повышению работоспособности сотрудников.