O'zbekiston Respublikasi aholisining sog'lig'ini saqlash va mustahkamlash hamda sog'lom turmush tarzini targ'ib qilishni kuchaytirish zamonaviy davlat siyosatining ustuvor yo'nalishlaridan biridir. O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020- yil 30- oktabrdagi "Sog'lom turmush tarzini keng tatbiq etish va ommaviy sportni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi PF-6099-son Farmonining ijrosi bo‘yicha barcha ishchi-xodimlar o‘rtasida sog'lom turmush tarzini keng tatbiq qilish yuzasidan turli sport musobaqalari tashkil etilmoqda.
O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi xodimlari o’rtasida dam olish kunlari ommaviy sportni rivojlantirish maqsadida sport majmualarida turli sport tadbirlarini o'tkazib kelmoqda. Xususan, O’zbekkosmos agentligi xodimlari o'rtasida futbol bo'yicha sport musobaqasi bo'lib o'tdi.
Muntazam jismoniy tarbiya va ommaviy sportni o'tkazishdan maqsad – har bir fuqaroda sog'lom turmush tarzini shakllantirish, yomon odatlardan voz kechish, to'g'ri ovqatlanish tamoyillariga rioya qilish, COVID-19ga qarshi ishlarni tizimli va samarali tashkil etish orqali kasalliklarga qarshi doimiy immunitet tizimini shakllantirish, shuningdek, jismoniy faoliyat orqali xodimlarning ish faoliyatini yaxshilashdir.

Football competitions were organized among the employees
One of the priorities of modern state policy is to preserve and strengthen the health of the population of the Republic of Uzbekistan and strengthen the promotion of a healthy lifestyle. In pursuance of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated October 30, 2020 No. DP - 6099 “On measures for the widespread introduction of a healthy lifestyle and the further development of mass sports”, various sports competitions are organized among employees.
The Agency for Space Research and Technology under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, in order to develop mass sports, conducts various sports events in sports complexes on weekends. In particular, a sports football competition was held among the employees of the Uzbekcosmos agency.
The purpose of these regular sports and physical culture events is to form in every citizen a stable immune system against diseases by developing healthy lifestyle skills, giving up bad habits, following the principles of proper nutrition, systematic and effective organization of work to combat COVID-19, mass activities for physical activity, which also contributes to improving the performance of employees.