Buyuk Britaniya kosmik agentligi va O‘zbekkosmos agentligi o‘rtasida onlayn muzokaralar bo‘lib o‘tdi
Sana: 18.04.2022
Buyuk Britaniya kosmik agentligi (UK Space Agency - UKSA) va O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi (O‘zbekkosmos) vakillari o‘rtasida kosmik texnologiyalar sohasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va qo‘shma loyihalarni amalga oshirish maqsadida onlayn uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekkosmos agentligi vakillari O‘zbekistonda telekommunikatsiya va kosmik sohalarni rivojlantirish, iqtisodiyotning turli tarmoqlariga innovatsion texnologiyalarni joriy etish, uchuvchisiz uchish apparatlaridan foydalanishni tartibga solish, shuningdek, kadrlar tayyorlash borasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar haqida so‘zlab berdi.
Britaniya tomoni Buyuk Britaniyaning yangi kosmik texnologiyalarni ishlab chiqish, ilmiy tadqiqotlar o‘tkazish va kosmik faoliyat sohasida iqtisodiyotni rivojlantirish bo‘yicha strategiyasi haqida ma’lumot berdi.
Muloqot davomida tomonlar kelajakda quyidagi loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlarini o‘rganishga kelishib oldilar:
- O‘zbekiston iqtisodiyoti tarmoqlarida Britaniya ishlanmalarini (kosmik texnologiyalar, apparatlar va ilovalar) joriy etish;
- Britaniya kompaniyalari va universitetlari ko‘magida kosmik faoliyat sohasida mamlakatimiz mutaxassislarining malakasini oshirish.
Shuningdek, UKSA vakillari joriy yilning 10-11 may kunlari Toshkentda bo‘lib o‘tadigan 1-mintaqaviy kosmik texnologiyalar konferensiyasida ishtirok etishga taklif etildi.
Muzokaralar yakunida tomonlar kelgusida o‘zaro manfaatli aloqalarni rivojlantirishga va hamkorlik qilishga tayyor ekanini ta’kidladi.

Между представителями Космического агентства Великобритании (UK Space Agency - UKSA) и Агентства космических исследований и технологий при Кабинете министров Республики Узбекистан («Узбеккосмос») состоялась онлайн-встреча в целях налаживания сотрудничества и реализации совместных проектов в области космических технологий.
Представители Агентства Узбеккосмос рассказали о проводимых в Узбекистане масштабных реформах по развитию телекоммуникационной и космической сфер, внедрению инновационных технологий в различные отрасли экономики, регулированию сферы деятельности беспилотных летательных аппаратов, а также подготовке кадров.
Британская сторона проинформировала о стратегии Великобритании в области разработки новых космических технологий, проведения научных исследований и развития экономики в области изучения космоса.
В ходе диалога стороны согласились изучить возможность реализации следующих проектов на ближайшую перспективу:
- возможность внедрения британских разработок (космические технологии, аппараты и приложения) в отрасли экономики Узбекистана;
- повышение квалификации узбекских специалистов при поддержке британских компаний и университетов.
Представители UKSA также приглашены для участия в 1-й Региональной конференции космических технологий, запланированной 10-11 мая с.г. в Ташкенте.
По итогам переговоров стороны отметили готовность к развитию взаимовыгодных отношений и сотрудничеству.