Buyuk Britaniya kosmik agentligi va O‘zbekkosmos agentligi o‘rtasida onlayn muzokaralar bo‘lib o‘tdi
Sana: 18.04.2022
Buyuk Britaniya kosmik agentligi (UK Space Agency - UKSA) va O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi (O‘zbekkosmos) vakillari o‘rtasida kosmik texnologiyalar sohasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va qo‘shma loyihalarni amalga oshirish maqsadida onlayn uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekkosmos agentligi vakillari O‘zbekistonda telekommunikatsiya va kosmik sohalarni rivojlantirish, iqtisodiyotning turli tarmoqlariga innovatsion texnologiyalarni joriy etish, uchuvchisiz uchish apparatlaridan foydalanishni tartibga solish, shuningdek, kadrlar tayyorlash borasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar haqida so‘zlab berdi.
Britaniya tomoni Buyuk Britaniyaning yangi kosmik texnologiyalarni ishlab chiqish, ilmiy tadqiqotlar o‘tkazish va kosmik faoliyat sohasida iqtisodiyotni rivojlantirish bo‘yicha strategiyasi haqida ma’lumot berdi.
Muloqot davomida tomonlar kelajakda quyidagi loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlarini o‘rganishga kelishib oldilar:
- O‘zbekiston iqtisodiyoti tarmoqlarida Britaniya ishlanmalarini (kosmik texnologiyalar, apparatlar va ilovalar) joriy etish;
- Britaniya kompaniyalari va universitetlari ko‘magida kosmik faoliyat sohasida mamlakatimiz mutaxassislarining malakasini oshirish.
Shuningdek, UKSA vakillari joriy yilning 10-11 may kunlari Toshkentda bo‘lib o‘tadigan 1-mintaqaviy kosmik texnologiyalar konferensiyasida ishtirok etishga taklif etildi.
Muzokaralar yakunida tomonlar kelgusida o‘zaro manfaatli aloqalarni rivojlantirishga va hamkorlik qilishga tayyor ekanini ta’kidladi.

Online negotiations were held between the UK Space Agency and the Uzbekkosmos Agency
An online meeting was held between representatives of the UK Space Agency (UKSA) and the Space Research and Technology Agency under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan (Uzbekkosmos) in order to establish cooperation and implement joint projects in the field of space technologies.
Representatives of the Uzbekkosmos Agency spoke about the large-scale reforms being carried out in Uzbekistan to develop the telecommunications and space sectors, introduce innovative technologies in various sectors of the economy, regulate the scope of unmanned aerial vehicles, and train personnel.
The British side informed about the UK strategy in the field of developing new space technologies, conducting scientific research and developing the economy in the field of space exploration.
During the dialogue, the parties agreed to explore the possibility of implementing the following projects in the near future:
- the possibility of introducing British developments (space technologies, devices and applications) in the branches of the economy of Uzbekistan;
- advanced training of Uzbek specialists with the support of British companies and universities.
Representatives of UKSA are also invited to participate in the 1st Regional Space Technology Conference scheduled for May 10-11 this year. in Tashkent.
Following the talks, the parties noted their readiness to develop mutually beneficial relations and cooperation.