O‘zbekistonda “Space Technology Conference STC-2022” nomli birinchi xalqaro konferensiya o‘tkaziladi
Sana: 22.04.2022
O‘zbekkosmos agentligi tomonidan Buyuk Britaniyaning “Dialogue Events Ltd.” kompaniyasi  bilan hamkorlikda 2022 yil 10-11 may kunlari Toshkent shahrida “Kosmik texnologiyalar hamda ularning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishdagi o‘rni” mavzusiga bag‘ishlangan “Space Technology Conference STC-2022” nomli birinchi xalqaro konferensiya o‘tkaziladi.
Konferensiyada Markaziy Yevroosiyo davlatlari kosmik agentliklari va tegishli idoralari: Qozog‘iston Respublikasi Raqamli rivojlanish, innovatsiya va aerokosmik sanoati vazirligining Aerokosmik qo‘mitasi, Ozarbayjon kosmik agentligi (Azerkosmos), Turkiya kosmik agentligi (TUA), BAA kosmik agentligi, Qirg‘iziston Respublikasi raqamli rivojlanish vazirligi huzuridagi Aloqa sohasini tartibga solish va nazorat qilish xizmati, xalqaro kosmik tashkilotlar: BMT kosmik ishlar boshqarmasi (UNOOSA), BMT Osiyo va Tinch okeani uchun iqtisodiy va ijtimoiy komissiyasi, kosmik sohadagi yetakchi kompaniyalar: Maxar (AQSh), Airbus (Fransiya), Planet (AQSh), SSI Monaco (Monako), SES (Lyuksemburg), SpaceX (AQSh), Viasat (AQSh), OneWeb (Buyuk Britaniya), ESRI (AQSh), Satellogic (AQSh), Gilat (Isroil), HEAD (Xitoy), TurkSAT (Turkiya), NEC (Yaponiya), Leonardo S.P.A. (Italiya), Ghalam (Qozog'iston), Aviators (BAA) va boshqalar qatnashishi kutilmoqda.
Konferensiya “Kosmik texnologiyalarni ijtimoiy-iqtisodiy barqaror rivojlanish uchun Markaziy Yevroosiyoda qo‘llash”, “Barqaror rivojlanishda Yer yuzini kuzatishning o‘rni: qo‘llash va xizmatlar ko‘rsatish”, “Yangi sun’iy yo‘ldosh texnologiyalari: loyiha, ishlab chiqarish, uchirish”, “Sun’iy yo’ldoshli aloqa: hukumat, biznes, iste’molchi”, “Sun’iy yo‘ldosh va uchuvchisiz uchish apparatlarini qoʻllagan holda xizmatlar koʻrsatish: xavfsiz, samarador va barqaror faoliyatni yo‘lga qo‘yish”, “Kosmik fazoning barqaror rivojlanishi – panel muhokama” kabi mavzulardagi sessiyalarni qamrab oladi.

В Узбекистане пройдет первая международная конференция “Space Technology Conference STC-2022”
Агентство Узбеккосмос совместно с британской компанией «Dialogue Events Ltd.» 10-11 мая 2022 года в Ташкенте проведёт первую международную конференцию “Space Technology Conference STC-2022”, посвященную теме “Космические технологии и их роль в социально-экономическом развитии”.
В международной конференции ожидается участие представителей Аэрокосмического комитета Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, Турецкого космического агентства (TUA), Космического агентства Азербайджана (Azercosmos), Космического агентства ОАЭ, Службы по регулированию и надзору в области связи при Министерстве цифрового развития Кыргыской Республики, Управление ООН по вопросам космического пространства (UNOOSA), Экономической и социальной комиссия ООН для Азии и Тихого океана, ведущих компаний в сфере космической деятельности: Maxar (США), SpaceX (США), Airbus (Франция), Planet (США), SSI Monaco (Монако), SES (Люксембург), Viasat (США), OneWeb (Великобритания), ESRI (США), Satellogic (США), Gilat (Израиль), HEAD (Китай), TurkSAT (Турция), NEC (Япония), Leonardo S.P.A. (Италия), Ghalam (Казахстан), Aviators (ОАЭ).
Конференция будет охватывать сессии на такие темы, как «Применение космических технологий для устойчивого социально-экономического развития в Центральной Евразии», «Роль наблюдения Земли в устойчивом развитии: применение и оказание услуг», «Новые спутниковые технологии: проектирование, производство, запуск», «Спутниковая связь: правительство, бизнес, потребитель», «Применение и оказание услуг при помощи спутников и БПЛА: обеспечение безопасной, эффективной и устойчивой работы в мире», «Устойчивое развитие космоса – панельная дискуссия».