“O‘zbekkosmos” agentligi hamda Turkiya kosmos agentligi (TUA) o‘rtasida o‘tkazilgan uchrashuvda hamkorlik aloqalarini rivojlantirish muhim ahamiyat kasb etishi ta’kidlandi.
Turkiya kosmik agentligi mamlakatimiz yoshlarini kosmik sohaga bo‘lgan qiziqishini orttirish, ta’lim, ishlab chiqarish yo‘nalishlarida ko‘maklashishga tayyorligini bildirdi.
Xususan, Turkiya kosmik agentligi Prezident va boshqaruv kengashi raisi Serdar Xuseyin Yildirim, Kosmik tizimlar va kosmik apparatlar boshqarmasi boshlig‘i Ali Baygeldi, Xalqaro aloqalar boshqarmasi direktori Ayxan Inchirchi o‘zaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga qaratilgan anglashuv memorandumini imzolash taklifini ilgari surdi.
Shu bilan birga, Turkiy davlatlar tashkiloti doirasida kosmik sohada hamkorlikni rivojlantirish muhimligi va bunda ko‘p tomonlama hamkorlikning ahamiyati va o‘rni alohida ta’kidlandi.

На встрече между Агентством «Узбеккосмос» и Турецким космическим агентством (TUA) было отмечено, что развитие сотрудничества имеет важное значение.
Турецкое космическое агентство выразило готовность сотрудничать в повышении интереса молодежи нашей страны к космической отрасли, в сфере образования, производства.
В частности, Президент и председатель совета директоров Турецкого космического агентства Сердар Хусейн Йылдырым, начальник Управления космических систем и космических аппаратов Али Байгельди, директор Управления международных отношений Айхан Инчирчи выступили с предложением о подписании меморандума о взаимопонимании, направленного на налаживание сотрудничества.
Вместе с тем особо подчеркнута важность развитие и роль многостороннего сотрудничества в космической сфере в рамках Организации тюркских государств.