Kosmik monitoring va geoaxborot texnologiyalari markazi tashkil etiladi
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 274-sonli qaroriga muvofiq, kosmik monitoring ishlarini amalga oshirish va davlat boshqaruv organlarini kosmik suratlar bilan taʼminlash, shuningdek kosmik texnologiyalarni qoʻllash orqali ijtimoiy-iqtisodiy, ilm-fan, mudofaa va xavfsizlik sohalarida kosmik faoliyat natijalaridan samarali foydalanishni yoʻlga qoʻyish maqsadida Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi (“Oʻzbekkosmos”) tizimida Kosmik monitoring va geoaxborot texnologiyalari markazi tashkil etiladi.
Markaz quyidagi yoʻnalishlarda oʻz faoliyatini olib boradi:
– sunʼiy yo‘ldosh apparatlari orqali Yerni masofadan zondlash, uning maʼlumotlarini qabul qilish, saqlash, qayta ishlash va uzatish;
– kosmik sohaga oid xizmatlarni koʻrsatish;
– kosmik sohaga ilmiy va innovatsion texnologiyalarni keng jalb etish maqsadida mazkur sohadagi ilmiy va innovatsion ishlarni amalga oshirish;
– kosmik va geoaxborot texnologiyalari, shuningdek, uchuvchisiz uchish apparatlari yordamida iqtisodiyot tarmoqlari, mudofaa va xavfsizlik sohalari hamda hududlarning ijtimoiy-iqtisodiy faoliyati samaradorligini oshirishga ko‘maklashish.
Shuningdek, Kosmik monitoring va geoaxborot texnologiyalari markazi tomonidan davlat organlari va tashkilotlari, xoʻjalik birlashmalari, mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari, jismoniy va yuridik shaxslarga kosmik monitoring, sunʼiy yoʻldosh hamda uchuvchisiz uchish apparatlari orqali Yerni masofadan zondlash maʼlumotlarini taqdim etish va kosmik sohaga oid boshqa xizmatlar koʻrsatish vakolatlariga ega.

Создается Центр космического мониторинга и геоинформационных технологий
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 274 «О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Агентства космических исследований и технологий», в целях осуществления космического мониторинга и обеспечения органов государственного управления космическими снимками, а также в целях налаживания эффективного использования результатов космической деятельности в социально-экономической, научной сферах, а также в области обороны и безопасности в системе Агентства космических исследований и технологий при Кабинете Министров Республики Узбекистан будет создан Центр космического мониторинга и геоинформационных технологий.
Центр будет осуществлять свою деятельность по следующим направлениям:
– Дистанционное зондирование Земли с помощью спутниковых аппаратов, приём, хранение, обработка и передача данных;
– предоставление услуг в космической отрасли;
– осуществление научной и инновационной деятельности в данной области с целью широкого привлечения научно-инновационных технологий в космическую сферу;
– содействие повышению эффективности отраслей экономики, сферы обороны и безопасности, социально-экономической деятельности регионов с использованием космических и геоинформационных технологий, а также беспилотных летательных аппаратов.
Также Центр космического мониторинга и геоинформационных технологий имеет право предоставлять государственным органам и организациям, хозяйственным объединениям, местным органам исполнительной власти, физическим и юридическим лицам данные космического мониторинга, полученные путём Дистанционного зондировании Земли через спутниковые и беспилотные летательные аппараты и оказывать другие услуги, связанные с космической отраслью.