Vena shahridagi xalqaro tashkilotlar qoshidagi O‘zbekistonning doimiy vakili, elchi Abat Fayzullayev BMTning Kosmik masalalar bo‘yicha boshqarma direktori vazifasini bajaruvchi Niklas Hedman bilan uchrashuv o‘tkazdi, deya xabar beradi “Dunyo” axborot agentligi.
Uchrashuv davomida Niklas Hedmanga davlatimiz rahbarining Farmoniga muvofiq tashkil etilgan hamda mamlakatimizda kosmik sohani rivojlantirish strategiyasiga mas’ul boʻlgan O‘zbekkosmos agentligining faoliyati haqida ma’lumot berildi. Shuningdek, respublikada kosmik sohada keng xalqaro hamkorlik, kadrlar tayyorlash uchun yaratilgan qulay shart-sharoitlar sanab oʻtildi.
Oʻz oʻrnida BMTning Kosmik masalalar bo‘yicha boshqarma direktori vazifasini bajaruvchi Niklas Hedman Agentlikning ayniqsa soʻnggi paytlardagi faoliyatini diqqat bilan kuzatib borayotganligini ta’kidladi.
Uning fikriga koʻra, may oyida Toshkentda oʻtkazilgan “Kosmik texnologiyalar va ularning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishdagi o‘rni” mavzusidagi xalqaro konferensiya Agentlikning faolligidan dalolat beradi. Xususan, konferensiyaning keng qamrovli dasturi, taqdim etilgan ma’ruzalar mavzularining boyligi, shuningdek, taklif etilgan ekspertlarning soni qayd etildi.
BMTning Kosmik masalalar bo‘yicha boshqarma direktori vazifasini bajaruvchi Niklas Hedman Oʻzbekiston tashkilotlari bilan hamkorlikni mustahkamlashga tayyor ekanligini bildirdi. Shu bilan birga, Respublikaning global miqyosda kosmos bilan bog‘liq voqealar va jarayonlarni kuzatish va muhokama qilish uchun imkoniyat beruvchi BMTning Kosmik fazodan tinch maqsadlarda foydalanish boʻyicha qo‘mitasi (COPUOS)ga a’zo bo‘lish niyatini qoʻllab quvvatladi.
Niklas Hedman O‘zbekiston arizasi qabul qilingani va quyi qo‘mitalar yig‘ilishida ijobiy ko‘rib chiqilganligini ma’lum qildi. Qo‘mitaning ushbu qarorini Qoʻmitaning yaqin sessiyasi yalpi majlisida e’lon qilish rejalashtirilmoqda. Joriy yilning kuzida Qo‘mitaning O‘zbekistonning to‘liq a’zoligi to‘g‘risidagi bayonoti BMT Bosh Assambleyasining navbatdagi sessiyasida e’lon qilinadi.

Permanent Representative of Uzbekistan to international organizations in Vienna, Ambassador Abat Fayzullaev met with Acting Director of the United Nations Office for Outer Space Affairs (UNOOSA) Niklas Hedman, Dunyo news agency reported.
During the meeting, Niklas Hedman was informed about the activities of the Uzbekcosmos Agency, established by decree of the head of our state, which is responsible for the development strategy of the space industry in the country. Favorable conditions available in the republic for broad international cooperation, as well as training in the space industry, are listed.
The head of the UNOOSA noted that the department is closely following the activities of the agency and emphasized its vigorous activity, especially in recent times.
In his opinion, an international conference held in Tashkent in May on the topic “Space technologies and their role in socio-economic development” can serve as evidence of such activities. He noted the comprehensive program of the conference, the rich topics of the presentations, as well as a solid number of invited experts.
The head of the UNOOSA expressed his readiness to strengthen cooperation with organizations of Uzbekistan. In this connection, he supported the intention of the republic to become a full member of the Committee on the Peaceful Uses of Outer Space (COPUOS), participation in which provides a unique opportunity at the global level to monitor and discuss events and processes related to outer space.
Niklas Hedman informed that the application of Uzbekistan was accepted and positively considered at the meeting of the subcommittees. It is planned to announce the committee's decision on Uzbekistan's membership at the plenary meeting of the next session of the Committee, which will begin its work in early June. This fall, the Committee's statement on the full membership of Uzbekistan will be announced at the next session of the UN General Assembly.