Prezident Shavkat Mirziyoyev 8-iyun kuni suv omborlarini modernizatsiya qilish hamda Surxondaryo viloyatida ichimlik suvi ta’minotini yaxshilash loyihalariga oid taqdimot bilan tanishdi.
Daryo va soylar suvi ham qishloq xo‘jaligi, ham energetika, ham aholi turmushi uchun muhim manba. Mamlakatimizda bu qimmatli ne’mat asrab-avaylanib, xalq manfaatiga yo‘naltirilmoqda.
Shu maqsadda 2017-yilda Prezident farmoni bilan «O‘zbekgidroenergo» aksiyadorlik jamiyati tashkil etilgan edi. O‘tgan yili yana 4 ta suv ombori ushbu jamiyat boshqaruviga o‘tkazildi va ular 6 taga yetdi. Xorijiy kompaniyalarni jalb etgan holda har bir suv omborining texnik holati o‘rganib chiqildi va kechiktirib bo‘lmaydigan ta’mirlash tadbirlari belgilandi. Unga muvofiq, to‘g‘onlar, suv olish va chiqarish inshootlari ta’mirlanmoqda, nasos agregatlari tiklanmoqda.
Taqdimotda ushbu ishlar va oldindagi vazifalar haqida axborot berildi.
Davlatimiz rahbari barcha suv omborlarini modernizatsiya qilish orqali xavfsizligini oshirish, gidromexanik uskunalar va o‘lchov qurilmalarini yangilab, tizimni raqamlashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Shu bilan birga, Prezidentimiz tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligiga suv omborlari holatini monitoring qilib, kosmik surat va ma’lumotlar bilan ta’minlash vazifasi yuklatildi.

Агентство «Узбеккосмос» будет вести мониторинг состояния водохранилищ, обеспечивать космическими снимками и данными
Дата: 09.06.2022
Президент Шавкат Мирзиёев 8 июня ознакомился с презентацией проектов по модернизации водохранилищ и улучшению питьевого водоснабжения в Сурхандарьинской области.
В нашей стране воды рек являются важным ресурсом для сельского хозяйства, энергетики и жизни населения, который должен оберегаться и использоваться во благо народа.
С этой целью в 2017 году указом Президента было создано акционерное общество «Узбекгидроэнерго». В ведении общества находятся 6 водохранилищ, в том числе 4 водохранилища, переданные в управление общества в прошлом году. С привлечением зарубежных компаний проведено изучение технического состояния каждого водохранилища и определены меры по необходимым ремонтным мероприятиям. Так, осуществляется укрепление дамб, водозаборных и водоотводных сооружений, восстанавливаются насосные агрегаты.
В ходе презентации представлена информация об этой работе и дальнейших задачах.
Глава государства поручил повысить безопасность всех водохранилищ за счет модернизации, обновления гидромеханического оборудования и измерительных приборов, цифровизации системы.
Вместе с тем на Агентство космических исследований и технологий при Кабинете Министров Республики Узбекистан была возложена задача вести мониторинг состояния водохранилищ, обеспечивать космическими снимками и данными.