“Oʻzbekkosmos” agentligi vakillari Ispaniyaning “GMV” kompaniyasi bilan boʻlib oʻtgan uchrashuvda kompaniyaning qishloq xoʻjaligi sohasida kosmik texnologiyalarni tatbiq etish orqali qishloq xoʻjaligi yerlarini monitoring qilish, risklarni aniqlash va boshqarish hamda ularni modellashtirish boʻyicha yechimlari bilan tanishdi.
Shu bilan birga, kompaniya tomonidan Jaxon banki, Yevropa kosmik agentligi kabi halqaro tashkilotlarga qurgʻoqchilik va tuproq tarkibi monitoringi kabi bir qator loyihalarini amalga oshirilgani taʼkidlab oʻtildi.
Uchrashuv yakuni boʻyicha hamkorlikda Oʻzbekiston hududida qishloq xoʻjaligi sohasida kosmik texnologiyalarni qoʻllash orqali sinov loyihasini amalga oshirish, agentlik xodimlari koʻnikmalarini kuchaytirish maqsadida treninglar tashkil etish hamda hamkorlikda xalqaro moliya institutlariga qishloq va oʻrmon xoʻjaligida barqaror rivojlanishida kosmik texnologiyalarning roli kabi loyihalarni tayyorlash va ularni moliyalashtirish yuzasidan ishlarni amalga oshirish masalasi kelishib olindi.

Представители Агентства «Узбеккосмос» на встрече с Испанской компанией «GMV» ознакомились с решениями компании по мониторингу сельскохозяйственных угодий, выявлению и управлению рисками и их моделированию путем внедрения космических технологий в сельскохозяйственном секторе.
Было отмечено, что компанией был реализован ряд проектов по мониторингу засухи и состава почвы для таких международных организаций, как Всемирный банк и Европейское космическое агентство.
По итогам встречи стороны обсудили реализацию пилотного проекта по использованию космических технологий в сельском хозяйстве Узбекистана, организацию тренингов по повышению квалификации сотрудников Агентства и подготовку и финансирование совместных проектов с международными финансовыми институтами по использованию космической космических технологий в сельском и лесном хозяйствах.