“Oʻzbekkosmos” agentligi vakillari Ispaniyaning “GMV” kompaniyasi bilan boʻlib oʻtgan uchrashuvda kompaniyaning qishloq xoʻjaligi sohasida kosmik texnologiyalarni tatbiq etish orqali qishloq xoʻjaligi yerlarini monitoring qilish, risklarni aniqlash va boshqarish hamda ularni modellashtirish boʻyicha yechimlari bilan tanishdi.
Shu bilan birga, kompaniya tomonidan Jaxon banki, Yevropa kosmik agentligi kabi halqaro tashkilotlarga qurgʻoqchilik va tuproq tarkibi monitoringi kabi bir qator loyihalarini amalga oshirilgani taʼkidlab oʻtildi.
Uchrashuv yakuni boʻyicha hamkorlikda Oʻzbekiston hududida qishloq xoʻjaligi sohasida kosmik texnologiyalarni qoʻllash orqali sinov loyihasini amalga oshirish, agentlik xodimlari koʻnikmalarini kuchaytirish maqsadida treninglar tashkil etish hamda hamkorlikda xalqaro moliya institutlariga qishloq va oʻrmon xoʻjaligida barqaror rivojlanishida kosmik texnologiyalarning roli kabi loyihalarni tayyorlash va ularni moliyalashtirish yuzasidan ishlarni amalga oshirish masalasi kelishib olindi.

Representatives of the Uzbekcosmos Agency at a meeting with the Spanish company GMV got acquainted with the company's solutions for monitoring agricultural land, identifying and managing risks and modeling them through the introduction of space technologies in the agricultural sector.
It was noted that the company has implemented a number of projects to monitor drought and soil composition for international organizations such as the World Bank and the European Space Agency.
Following the meeting, the parties discussed the implementation of a pilot project on the use of space technologies in agriculture in Uzbekistan, the organization of trainings to improve the skills of the Agency's employees and the preparation and financing of joint projects with international financial institutions on the use of space space technologies in agriculture and forestry.