Portugaliyada bo‘lib o‘tgan “ENGAGE-2022” xalqaro konferensiya doirasida “O‘zbekkosmos” agentligi hamda Latviyaning Baltic Satellite Service kompaniyasi vakillari o‘zaro hamkorlik masalalarini muhokama etishdi.
Unda “O‘zbekkosmos” vakillari kompaniyaning o‘rmon va qishloq xo‘jaligi, favqulodda vaziyatlar, energetika sohalarida kosmik suratlar va geoaxborot tizimlari orqali raqamlashtirish hamda monitoring tizimini o‘rnatish bo‘yicha amalga oshirilgan loyihalari bilan yaqindan tanishdi.
Uchrashuv yakuni bo‘yicha hamkorlikda O‘zbekiston hududida o‘rmonlarni raqamlashtirish bo‘yicha sinov loyihasini amalga oshirish, o‘rmon yong‘inlarini oldini olish bo‘yicha yechimlarini texnik parametrlari bo‘yicha qo‘shimcha uchrashuvlar o‘tkazish masalalari kelishib olindi.

Within the framework of the international conference “ENGAGE-2022” held in Portugal, representatives of the "Uzbekcosmos" agency and the Latvian company Baltic Satellite Service discussed issues of cooperation.
At the meeting, representatives of the "Uzbekcosmos" Agency got acquainted with the ongoing projects of the company for the digitization and installation of monitoring systems using satellite images and geographic information systems in the forestry and agriculture, emergency situations, and energy.
Following the meeting, the issues of implementing a pilot project on the digitalization of forests in Uzbekistan, holding additional meetings on the technical parameters of decisions to prevent forest fires were agreed upon.