Fransiyaning Parij shahrida “Euroconsult” tashkiloti tomonidan tashkil etilgan Butunjahon sunʼiy yo‘ldosh texnologiyalari haftaligi (World Satellite Business Week) bo‘lib o‘tmoqda. Mazkur anjuman 1997 yildan beri o‘tkazilib kelinadi va kosmos hamda kosmik texnologiyalar sohasidagi eng nufuzli haftalik hisoblanadi. Hisob bo‘yicha yigirma beshinchi marotaba o‘tkazilayotgan bu yilgi tadbirda 50 mamlakatdan tashrif buyurgan 450 ta tashkilot va 1200 ta ishtirokchi qatnashmoqda.
Ular orasida “O‘zbekkosmos” vakillari ham bo‘lib, haftalik davomida amaldagi va potensial hamkorlar bilan yerni masofadan zondlash, kosmik monitoring, sunʼiy yo‘ldosh aloqasi va yana bir nechta muhim masalalar yuzasidan muzokaralar olib borish hamda kelishuvlarga erishish ko‘zda tutilgan.

Всемирная неделя спутниковых технологий (World Satellite Business Week), организованная Euroconsult, проходит в Париже, Франция. Эта конференция проводится с 1997 года и является самой влиятельной неделей в области космоса и космических технологий. В этом году в мероприятии, которое проводится уже в двадцать пятый раз по счету, принимают участие 450 организаций и 1200 участников из 50 стран.
Среди них представители "Узбеккосмоса", в течение недели планируется провести переговоры с действующими и потенциальными партнерами по дистанционному зондированию Земли, космическому мониторингу, спутниковой связи и ряду других важных вопросов, а также достичь договоренностей.