Hajmi kichik bo‘lgan sunʼiy yo‘ldoshlarni ishlab chiqarish bo‘yicha dunyodagi yetakchi tashkilot hisoblangan “EnduroSAT” bilan “O‘zbekkosmos” agentligi o‘rtasida hamkorlik qilish masalalari muhokama qilindi.
Unda tomonlar O‘zbekiston uchun ilmiy maqsadlarga mo‘ljallangan “CubeSat” (hajmi kichik bo‘lgan sunʼiy yo‘ldoshlar turkumiga kiruvchi qurilma) yasash va uni koinotga uchirish samarasi haqida fikr almashdilar.
Shuningdek, Bolgariyalik mutaxassislar Agentlikning yaqin va uzoq muddatli loyihalari bilan tanishib chiqib, ularni amalga oshirishda har tomonlama hamkorlikka tayyor ekanliklarini bildirib o‘tdilar.
Uchrashuv so‘ngida, ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish, xodimlarni malakasini oshirish bo‘yicha qo‘shma loyihalar va O‘zbekistonda “SpaceCamp” qurish bo‘yicha tajriba almashish singari kelishuvlarga erishildi.

The issues of cooperation with Bulgaria were considered
Issues of cooperation between EnduroSAT and the Uzbekcosmos agency, the world's leading organization for the production of small satellites, were discussed.
In it, the parties exchanged views on the effect of creating a CubeSat (small satellite) for scientific purposes for Uzbekistan and launching it into space.
Bulgarian experts also got acquainted with the agency's early and long-term projects and expressed readiness for comprehensive cooperation in their implementation.
At the end of the meeting, agreements were reached, such as joint projects to develop bilateral cooperation, professional development of employees, and exchange of experience in the construction of SpaceCamp in Uzbekistan.