Hajmi kichik bo‘lgan sunʼiy yo‘ldoshlarni ishlab chiqarish bo‘yicha dunyodagi yetakchi tashkilot hisoblangan “EnduroSAT” bilan “O‘zbekkosmos” agentligi o‘rtasida hamkorlik qilish masalalari muhokama qilindi.
Unda tomonlar O‘zbekiston uchun ilmiy maqsadlarga mo‘ljallangan “CubeSat” (hajmi kichik bo‘lgan sunʼiy yo‘ldoshlar turkumiga kiruvchi qurilma) yasash va uni koinotga uchirish samarasi haqida fikr almashdilar.
Shuningdek, Bolgariyalik mutaxassislar Agentlikning yaqin va uzoq muddatli loyihalari bilan tanishib chiqib, ularni amalga oshirishda har tomonlama hamkorlikka tayyor ekanliklarini bildirib o‘tdilar.
Uchrashuv so‘ngida, ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish, xodimlarni malakasini oshirish bo‘yicha qo‘shma loyihalar va O‘zbekistonda “SpaceCamp” qurish bo‘yicha tajriba almashish singari kelishuvlarga erishildi.

Были рассмотрены вопросы сотрудничества с Болгарией
Были обсуждены вопросы сотрудничества между EnduroSAT и агентством "Узбеккосмос", ведущей в мире организацией по производству малых спутников.
В нем стороны обменялись мнениями об эффекте создания CubeSat (малый спутник) для научных целей для Узбекистана  и запуска его в космос.
Болгарские эксперты также ознакомились с ранними и долгосрочными проектами агентства и выразили готовность к всестороннему сотрудничеству в их реализации.
В конце встречи были достигнуты договоренности, такие как совместные проекты по развитию двустороннего сотрудничества, повышение квалификации сотрудников и обмен опытом в строительстве SpaceCamp в Узбекистане.