O‘zbekiston va Isroil bilan kosmik texnologiyalar borasida hamkorlik qiladi
“World satellite business week 2022” tadbiri davomida O‘zbekkosmos agentligi vakillari o‘zlarining navbatdagi uchrashuvlarini o‘tkazishdi.
Unda Isroilning “ImageSat” tashkiloti va Agentlik mutaxassislari hamkorlik borasida bir nechta samarali loyihalarni, xususan, milliy kosmik dasturni ishlab chiqish va uni amalga oshirish borasida kelishuvlarga erishishdi.
Maʼlumot o‘rnida, “ImageSat” tashkiloti dunyoda optik va radar sunʼiy yo‘ldoshlarini ishlab chiqish bo‘yicha yetakchi kompaniya hisoblanib, bir nechta davlatlarning milliy kosmik dasturlarini ishlab chiqish va ularni infratuzilmasini tashkil etishda amaliy yordam bergan.
Shuningdek, Isroil tomoni joriy yilning Noyabr oyida o‘tkaziladigan “Geointelligence Conferences 2022” tadbirida ishtirok etish uchun O‘zbekiston tomonini taklif etdi.

Узбекистан и Израиль будут сотрудничать в области космических технологий
В ходе мероприятия "World satellite business week 2022" представители агентства "Узбеккосмос" провели свою очередную встречу.
В нем специалисты израильской организации “ImageSat” и Агентства достигли договоренностей о разработке и реализации нескольких эффективных проектов в сотрудничестве, в частности, Национальной космической программы.
Организация “ImageSat” является ведущей компанией в мире по разработке оптических и радарных спутников. А также, оказывающей практическую помощь в развитии национальных космических программ ряда государств.
Также израильская сторона пригласила узбекскую сторону принять участие в мероприятии “Geointelligence Conferences 2022”, которое состоится в ноябре этого года.