O‘zbekiston va Kanada kosmik monitoring yo‘nalishida hamkorlik qiladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 23 avgustdagi “2022-2023 yillarda Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasini yangi bosqichga olib chiqish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi  PQ-357-sonli Qaroriga muvofiq mamlakatda 2022 yil 1 oktyabrdan 7 ta ijtimoiy-iqtisodiy sohada bosqichma-bosqich majburiy tartibda sunʼiy yo‘ldosh apparatlari orqali davlat kosmik monitoringini amalga oshirish tizimi yo‘lga qo‘yiladi. Ular orasida suv, qishloq va o‘rmon xo‘jaliklari singari muhim yo‘nalishlar ham mavjud.
“O‘zbekkosmos” agentligi mutasaddilari yuqorida keltirilgan sohalarni kosmik monitoring qilish uchun maxsus “agro platforma”ga ega dunyoning yetakchi kompaniyasi Kanadaning “EarthDaily Analytics” vakillari bilan uchrashuv o‘tkazishdi.
Uchrashuv davomida “EarthDaily Analytics” ning faoliyati va amalga oshirilayotgan loyihalari bilan tanishildi. Shuningdek, ushbu sohani rivojlantirishda tomonlarning hamkorlik yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Muzokaralar so‘ngida tomonlar kelgusidagi uchrashuvlarda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, ularni amaliyotda qo‘llashning texnik tomonlari singari muhim masalalarni hamkorlikda ko‘rib chiqishga kelishib oldilar.

By the decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated August 23, 2022 "On measures to bring the sphere of information and communication technologies to a new level in 2022-2023", a system of state space monitoring using satellite devices will be created in the country from October 1, 2022, among them such important areas as water supply, agriculture, and forestry.
Officials of the Uzbekcosmos agency held a meeting with representatives of the world's leading Canadian company “EarthDaily Analytics”, which has a special "Agro Platform" for space monitoring of the above-mentioned areas.
During the meeting, they got acquainted with the activities and implemented projects of “EarthDaily Analytics”. The directions of cooperation between the parties were also discussed.
Following the negotiations, the parties agreed to jointly consider at future meetings such important issues as the implementation of joint projects and technical aspects of their application in practice.