O‘zbekiston va Kanada kosmik monitoring yo‘nalishida hamkorlik qiladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 23 avgustdagi “2022-2023 yillarda Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasini yangi bosqichga olib chiqish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi  PQ-357-sonli Qaroriga muvofiq mamlakatda 2022 yil 1 oktyabrdan 7 ta ijtimoiy-iqtisodiy sohada bosqichma-bosqich majburiy tartibda sunʼiy yo‘ldosh apparatlari orqali davlat kosmik monitoringini amalga oshirish tizimi yo‘lga qo‘yiladi. Ular orasida suv, qishloq va o‘rmon xo‘jaliklari singari muhim yo‘nalishlar ham mavjud.
“O‘zbekkosmos” agentligi mutasaddilari yuqorida keltirilgan sohalarni kosmik monitoring qilish uchun maxsus “agro platforma”ga ega dunyoning yetakchi kompaniyasi Kanadaning “EarthDaily Analytics” vakillari bilan uchrashuv o‘tkazishdi.
Uchrashuv davomida “EarthDaily Analytics” ning faoliyati va amalga oshirilayotgan loyihalari bilan tanishildi. Shuningdek, ushbu sohani rivojlantirishda tomonlarning hamkorlik yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Muzokaralar so‘ngida tomonlar kelgusidagi uchrashuvlarda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, ularni amaliyotda qo‘llashning texnik tomonlari singari muhim masalalarni hamkorlikda ko‘rib chiqishga kelishib oldilar.

Узбекистан и Канада сотрудничают в области космического мониторинга
В соответствии с указом президента Республики Узбекистан от 23 августа 2022 года "О мерах по выводу сферы информационно-коммуникационных технологий на новый уровень в 2022-2023 годах" в стране с 1 октября 2022 года будет создана система осуществления государственного космического мониторинга с помощью спутниковых устройств среди них такие важные направления, как водоснабжение, сельские и лесные хозяйства.
Официальные лица агентства "Узбеккосмос" провели встречу с представителями ведущей в мире канадской компании “EarthDaily Analytics”, которая располагает специальной "Агроплатформой" для космического мониторинга вышеупомянутых направлений.
В ходе встречи они ознакомился с деятельностью и реализованными проектами “EarthDaily Analytics”. Также были обсуждены направления сотрудничества сторон.
По итогам переговоров стороны договорились совместно рассмотреть на будущих встречах такие важные вопросы, как реализация совместных проектов и технические аспекты их применения на практике.