Joriy yilning 1-2 oktyabr kunlari poytaxtdagi “INNO Texnopark” binosida ilk bora NASA tomonidan 2012 yildan beri o‘tkazib kelinadigan xakaton o‘z g‘oliblarini aniqladi.
Ikki kun davomida O‘zbekiston yoshlari kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar sohasida o‘zlarining bilim, salohiyat va qobiliyatlarini sinovdan o‘tkazishdi.
Loyihaning asosiy maqsadi bu NASAning ochiq maʼlumotlaridan foydalangan holda ishtirokchilar kosmosning eng dolzarb bo‘lgan muammolarini yangicha yondashuv va qarash bilan yechim topishdan iboratdir. Bu orqali keng jamoatchilik orasida fazoviy bilimlarga bo‘lgan qiziqishni orttirishdir. Xakaton davomida jamoalar kosmik tadqiqotlar missiyalarini targ‘ib qilish va yerdagi hayotni yaxshilash muammolarini hal qilishda o‘z qarashlarini loyihalari orqali namoyon etishdi.
Musobaqa natijalariga ko‘ra, hakamlar hayʼati tomonidan uchta g‘olib va qo‘shimcha ravishda ikkita rag‘batlantiruvchi sovringa ega bo‘lgan jamoalar va xakatonning eng yoshi kichik bo‘lgan ishtirokchilarga homiylar tomonidan sovg‘alar topshirildi.
Unga ko‘ra:
“Eng yaxshi ilmiy-texnik loyiha”si yo‘nalishi – “COSMOTEAM” va “Power sun limit” jamoalari;
“Eng yaxshi taʼlim loyihasi”si yo‘nalishi – “Team Zero” jamoasi;
“Yosh kosmik muhandislar”si yo‘nalishi - Aleksey Kramer, Vladimir Soy, Saiddiyor Sobirov.
Xakatonda g‘olib bo‘lgan uchta jamoa “SpaceY”, “Astrea” va “AvacadOS” O‘zbekiston nomidan NASAning xalqaro tanlovida ishtirok etish yo‘llanmasini qo‘lga kiritdilar.
Eslatib o‘tamiz, mazkur tadbir “O‘zbekkosmos” agentligi, NASA, O‘zbekiston Yoshlar ishlari agentligi, Innovatsion rivojlanish vazirligi, “Sehriyo” xususiy taʼlim maktabi, “INNO Texnopark”, “Universal bank”, "IT Park" va “International Digital University” hamkorligida tashkil etildi.

1-2 октября этого года впервые в столичном здании “INNO Texnopark” прошел Хакатон, который проводится NASA с 2012 года, определил своих победителей.
В течение двух дней молодежь Узбекистана проверяла свои знания, потенциал и способности в области космических исследований и технологий.
Основная цель проекта - найти решение наиболее насущных проблем космоса участниками, используя открытые данные NASA с новым подходом и взглядом. Цель хакатона повисить у широкой общественности интерес к космическим знаниям. Во время хакатона команды продемонстрировали свое видение через свои проекты по продвижению миссий по исследованию космоса и решению проблем улучшения жизни на Земле.
По итогам конкурса жюри наградило трех победителей, кроме того, команды с двумя поощрительными призами, а также участники, которые были самыми молодыми на хакатоне, получили призы от спонсоров.
По итогам номинации:
Номинация "Лучший научно-технический проект" - команды "COSMOTEAM" и "Power sun limit” ;
Номинация "Лучший образовательный проект” – “Team Zero”;
"Юные космические инженеры" - Алексей Крамер, Владимир Сой, Саиддияр Собиров.
Три команды, победившие в хакатоне SpaceY, Astrea и AvacadOS, выиграли путевку на участие в международном конкурсе НАСА от имени Узбекистана.
Напомним, что данное мероприятие было организовано в сотрудничестве с агентством "Узбеккосмос", НАСА, Узбекским агентством по делам молодежи, Министерством инновационного развития, Частной образовательной школой "Мэджик", "Технопарком ИННО", "Универсальным банком", "IT Park" и "Международным цифровым университетом".