Joriy yilning 1-2 oktyabr kunlari poytaxtdagi “INNO Texnopark” binosida ilk bora NASA tomonidan 2012 yildan beri o‘tkazib kelinadigan xakaton o‘z g‘oliblarini aniqladi.
Ikki kun davomida O‘zbekiston yoshlari kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar sohasida o‘zlarining bilim, salohiyat va qobiliyatlarini sinovdan o‘tkazishdi.
Loyihaning asosiy maqsadi bu NASAning ochiq maʼlumotlaridan foydalangan holda ishtirokchilar kosmosning eng dolzarb bo‘lgan muammolarini yangicha yondashuv va qarash bilan yechim topishdan iboratdir. Bu orqali keng jamoatchilik orasida fazoviy bilimlarga bo‘lgan qiziqishni orttirishdir. Xakaton davomida jamoalar kosmik tadqiqotlar missiyalarini targ‘ib qilish va yerdagi hayotni yaxshilash muammolarini hal qilishda o‘z qarashlarini loyihalari orqali namoyon etishdi.
Musobaqa natijalariga ko‘ra, hakamlar hayʼati tomonidan uchta g‘olib va qo‘shimcha ravishda ikkita rag‘batlantiruvchi sovringa ega bo‘lgan jamoalar va xakatonning eng yoshi kichik bo‘lgan ishtirokchilarga homiylar tomonidan sovg‘alar topshirildi.
Unga ko‘ra:
“Eng yaxshi ilmiy-texnik loyiha”si yo‘nalishi – “COSMOTEAM” va “Power sun limit” jamoalari;
“Eng yaxshi taʼlim loyihasi”si yo‘nalishi – “Team Zero” jamoasi;
“Yosh kosmik muhandislar”si yo‘nalishi - Aleksey Kramer, Vladimir Soy, Saiddiyor Sobirov.
Xakatonda g‘olib bo‘lgan uchta jamoa “SpaceY”, “Astrea” va “AvacadOS” O‘zbekiston nomidan NASAning xalqaro tanlovida ishtirok etish yo‘llanmasini qo‘lga kiritdilar.
Eslatib o‘tamiz, mazkur tadbir “O‘zbekkosmos” agentligi, NASA, O‘zbekiston Yoshlar ishlari agentligi, Innovatsion rivojlanish vazirligi, “Sehriyo” xususiy taʼlim maktabi, “INNO Texnopark”, “Universal bank”, "IT Park" va “International Digital University” hamkorligida tashkil etildi.

On October 1-2 of this year, for the first time in the capital's INNO Texnopark building, a Hackathon was held, which has been held by NASA since 2012, and determined its winners.
For two days, the youth of Uzbekistan tested their knowledge, potential, and abilities in the field of space research and technology.
The project's main goal is to find a solution to the most pressing problems of space by participants using open NASA data with a new approach and perspective. The purpose of the hackathon is to increase the general public's interest in space knowledge. During the hackathon, the teams demonstrated their vision through their projects to promote space exploration missions and solve problems of improving life on Earth.
Following the results of the competition, the jury awarded three winners, in addition, teams with two incentive prizes, as well as participants who were the youngest at the hackathon, received prizes from sponsors.
Based on the results of the nomination:
Nomination "Best scientific and technical project" - teams "COSMOTEAM" and "Power sun limit” ;
Nomination "Best educational project" – “Team Zero”;
"Young Space Engineers" - Alexey Kramer, Vladimir Soy, Saiddiyar Sobirov.
Three teams that won the hackathon SpaceY, Astrea, and AvacadOS won a ticket to participate in the international NASA competition on behalf of Uzbekistan.
Recall that this event was organized in cooperation with the agency "Uzbekkosmos", NASA, the Uzbek Agency for Youth Affairs, the Ministry of Innovative Development, the Private Educational School "Magic", "Technopark INNO", "Universal Bank", "IT Park" and "International Digital University".