O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining «Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi faoliyatini yana-da takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida» 2022 yil 20 maydagi 274-son qarori asosida favqulodda vaziyatlar sohasida respublikaning yong‘inlar yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan xududlarida, yong‘inlarini dastlabki bosqichlarda kosmik monitoring orqali aniqlash yo‘lga qo‘yish vazifasi belgilangan.
Mazkur topshiriqni ijrosi yuzasidan “O‘zbekkosmos” agentligi va uning tizimidagi “Kosmik monitoring va geoaxborot texnologiyalari markazi” mutaxassislari tomonidan har bir termal nuqtani ko‘rsatib turuvchi interaktiv geoaxborot tizimi joriy etildi. Ushbu tizimda kosmik maʼlumotlarni muntazam ravishda yangilash, yangi termal nuqtalarni aniqlash, ularni harorat ko‘rsatkichlari, vaqti va boshqa zarur bo‘lgan maʼlumotlar asosida yong‘in sodir bo‘lishi mumkin bo‘lgan xududlar va sodir bo‘layotgan yong‘inlarni barvaqt aniqlash imkonini beradi.
Bugun Favqulotda vaziyatlar vazirligi binosida Agentlik va Markaz xodimlari tomonidan mazkur Geoaxborot platformasining taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Unda soha mutaxassislari tizimning imkoniyatlari, undan foydalanish ko‘rsatmalari, maʼlumotlarning yangilanib borilish vaqtlari va boshqa imkoniyatlari batafsil tanishtirib o‘tildi.
Taqdimot davomida Agentlik va Markaz mutaxassislari Vazirlik xodimlari tomonidan berilgan savollarga ham javob berib o‘tishdi. Undan tashqari tizimni davomiy takomillashtirib borishni hamkorlikda amalga oshirishga kelishib olindi.
Shuni alohida taʼkidlab o‘tish joizki interaktiv geoaxbort tizimi termal nuqtalarni aniqlash orqali favqulodda vaziyatlarga tezkorlik bilan javob berish va oldini olish imkonini beruvchi ko‘makchi platforma hisoblanadi.

На основании постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан "О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности агентства космических исследований и технологий" от 20 мая 2022 года № 274 поставлена задача по установлению обнаружения пожаров в возможных регионах Республики в области чрезвычайных ситуаций, на начальных стадиях.
По реализации этой задачи специалисты агентства "Узбеккосмос" и Центра космического мониторинга и геоинформационных технологий внедрили интерактивную геоинформационную систему, показывающую каждую тепловую точку. Регулярное обновление космических данных в этой системе позволяет идентифицировать новые тепловые точки, обнаруживать их на ранней стадии в случае пожара на основе показателей температуры, времени и другой необходимой информации.
Сегодня в здании Министерства по чрезвычайным ситуациям сотрудниками Агентства и Центра была проведена презентация этой геоинформационной платформы. В нем эксперты в данной области были подробно ознакомлены с возможностями системы, инструкциями по ее использованию, временем обновления информации и другими возможностями.
В ходе презентации специалисты Агентства и Центра ответили также на вопросы, заданные сотрудниками министерства. В дополнение к этому было решено совместно осуществлять дальнейшее совершенствование системы.
Стоит отметить, что интерактивная система ГИС является вспомогательной платформой, которая позволяет быстро реагировать и предотвращать чрезвычайные ситуации путем обнаружения тепловых точек.