“O‘zbekkosmos” agentligi va Qozog‘iston Respublikasi Raqamli rivojlantirish, innovatsiyalar va aerokosmik sanoat vazirligi hamda “Qozog‘iston Garish Sapari” Milliy kompaniyasi” (KGS) aksiyadorlik jamiyati bilan hamkorlikda O‘zbekistonlik soha vakillari uchun tajriba almashish va malaka oshirish kurslari boshlandi. Unda, Agentlik tizimidagi “Kosmik monitoring va geoaxborot texnologiyalari markazi” xodimlari ishtirok etishmoqda.
Mazkur seminardan ko‘zlangan maqsad, Markaz mutaxassislarining geoaxborot tizimlari bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarini oshirish, Qozog‘iston Respublikasi tajribasini o‘rganish hamda mazkur ko‘nikmalarni amaliy darslar orqali mustahkamlash hisoblanadi.
Shuningdek, geoaxborot tizimlarining qishloq xo‘jaligi muammolarini yechishdagi o‘rni, ishlab chiqarish va isteʼmol chiqindilari hamda yer ostidan foydalanish bo‘yicha operatsiyalarning kosmik monitoringi kabi yo‘nalishlar bo‘yicha darslar (amaliy mashqlar) olib borilishi rejalashtirilgan.

"Узбеккосмос" в сотрудничестве с Министерством цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан и Акционерной компанией "Казах гариш сапари" (KGS) начаты курсы обмена опытом и повышения квалификации для представителей Узбекистана. В нем принимают участие сотрудники Центра космического мониторинга и геоинформационных технологий.
Целью данного семинара является совершенствование знаний и навыков специалистов Центра по геоинформационным системам, изучение опыта Республики Казахстан и укрепление этих навыков посредством практических занятий.
Также планируется проведение занятий (практических упражнений) по таким направлениям, как роль геоинформационных систем в решении сельскохозяйственных проблем, выбросы производства и потребления, а также космический мониторинг операций по подземному использованию.