Inha universitetining Aerokosmik Tibbiyot instituti vakillari bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi
Joriy yilning 4-avgustda “Oʻzbekkosmos” agentligi va Inha universitetining Aerokosmik Tibbiyot instituti (Janubiy Koreya) vakillari bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Uchrashuv davomida Institut direktori professor Kim Kyu-Sung institut tarixi va hozirgi kundagi faoliyati hamda erishgan yutuqlari toʻgʻrisida batafsil maʼlumot berdi. Shuningdek, Institutda aerokosmik tibbiyotga oid tadqiqotlarni oʻtkazish uchun yaratilgan sharoitlar, xususan, Koreyadagi eng yirik kosmik muhitni simulatsiya qilish markazi haqida maʼlumot berildi.
Shu bilan “Oʻzbekkosmos” agentligi vakillari tomonidan kosmik taʼlimni rivojlantirish hamda yoshlar orasida kosmik sohaga qiziqishni ortirish boʻyicha amalga oshirilayotgan ishlar va kelajakdagi rejalar, shuningdek, Oʻzbekiston OTMlari va ilmiy tadqiqot institutlari bilan hamkorlikni yoʻlga qoʻyishda Institutga yordam berishga tayyorligi haqida maʼlumot berildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar oʻzaro manfaatli hamkorlik yoʻnalishlari va istiqbollarini aniqlash yuzasidan muzokaralarni davom ettirishga kelishib olishdi.

4 августа текущего года состоялась встреча представителей Агентства «Узбеккосмос» и Института аэрокосмической медицины Университета Инха (Южная Корея).
В ходе встречи директор Института профессор Ким Гю-Сун подробно рассказал об истории Института, его текущей деятельности и достижениях. Также была представлена информация об условиях, созданных для проведения исследований аэрокосмической медицины в Институте, в частности, о крупнейшем в Корее Симуляционном центре космической среды.
Представители Агентства «Узбеккосмос» проинформировали о проводимой работе и перспективных планах по развитию космического образования и повышении интереса к космической отрасли среди молодежи, а также о своей готовности оказать помощь институту в налаживании сотрудничества с научно-исследовательскими институтами и ВУЗов Узбекистана.
В завершение встречи стороны договорились продолжить переговоры для определения направлений и перспектив взаимовыгодного сотрудничества.