“Oʻzbekkosmos” agentligi delegatsiyasi Qishloq xoʻjaligi vazirligi rahbariyati bilan uchrashdi
Joriy yilning 4-avgustida “Oʻzbekkosmos” agentligi direktori Shuxrat Kadirov boshchiligida delegatsiya va Oʻzbekiston Respublikasi Qiloshq xoʻjaligi vaziri Aziz Voitov va vazirlik masʼullari bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Mazkur uchrashuvda “Oʻzbekkosmos” agentligi tomonidan respublika iqtisodiyotining turli sohalarida kosmik texnologiyalarning qoʻllanish darajasini kengaytirish, yaʼni qishloq, suv va oʻrmon xoʻjaliklari, yer munosabatlari, geologiya va mineral resurslar hamda ekologiya va atrof muhit sohalarida amalga oshirilayotgan ishlar toʻgʻrisida batafsil maʼlumot berildi.
Yigʻilishda “Oʻzbekkosmos” agentligi tomonidan suv resurslarini boshqarishni raqamlashtirish borasidagi tajriba, katta hajmdagi maydonlarga ilgʻor texnologiyalar yordamida ishlov berish boʻyicha platformani joriy etish istiqbollari muhokama qilindi.
Bunda, Qishloq xoʻjaligi vazirligi tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan suv manbasidan ekin joylashgan konturgacha boʻlgan sugʻorish ishlarini monitoring qilish, ekinlarning suvga boʻlgan ehtiyojini va sugʻorish samaradorligini baholash boʻyicha loyihaning joriy holati koʻrib chiqildi.
Uchrashuv yakunlariga koʻra, tomonlar suv resurslarini boshqarishni raqamlashtirish masalalari boʻyicha shugʻillanuvchi ishchi guruhni shakllantirish va hamkorlikda kosmik monitoringni amalga oshirishni kengaytirish masalalarini kelishib oldilar.

Делегация Агентства «Узбеккосмос» встретилась с руководством Министерства сельского хозяйства
4 августа т.г. состоялась встреча делегации во главе с директором Агентства «Узбеккосмос» Шухратом Кадыровым и министром сельского хозяйства Республики Узбекистан Азизом Воитовым, а также представителями министерства.
На данной встрече Агентство «Узбеккосмос» представило подробную информацию о проводимой работе по расширению уровня использования космических технологий в различных отраслях экономики республики, т.е. в сельском, водном и лесном хозяйствах, земельных отношениях, геологии и полезных ископаемых, а также в области экологии и окружающей среды.
На встрече обсуждался опыт цифровизации управления водными ресурсами Агентством «Узбеккосмос», перспективы внедрения платформы для обработки масштабных территорий с помощью передовых технологий.
При этом было рассмотрено текущее состояние проекта по мониторингу ирригационных работ от источника воды до контура, где расположены культуры, оценка потребности культур в воде и эффективности орошения, который реализуется по инициативе Министерства сельского хозяйства.
По итогам встречи стороны согласовали вопросы формирования рабочей группы, занимающейся вопросами цифровизации управления водными ресурсами и расширения сотрудничества по  реализации космического мониторинга.