Seysmologiya sohasida kosmik monitoringni qo‘llash loyihasi natijalariga bag‘ishlangan taqdimot bo‘lib o‘tdi
Sana: 15.08.2023
Bugun O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi huzuridagi Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligida seysmologiya sohasida kosmik monitoringni qo‘llash bo‘yicha loyiha natijalariga bag‘ishlangan taqdimot bo‘lib o‘tdi.
Mazkur loyihaning maqsadi suv omborlari to‘g‘onlarining seysmik mustahkamliligini doimiy kosmik monitoring tizimini joriy etishdan iborat. Shu munosabat bilan manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda mamlakatimizdagi 16 ta suv omborining zilzilabardoshligi tahlili o‘tkazildi.

Прошла презентация касательно результатов проекта по использованию космического мониторинга в сфере сейсмологии
Дата: 15.08.2023
Сегодня в Агентстве космических исследований и технологий при Министерстве цифровых технологий Республики Узбекистан прошла презентация касательно результатов проекта по использованию космического мониторинга в сфере сейсмологии.
Целью данного проекта является внедрение системы непрерывного космического мониторинга сейсмостойкости плотин водохранилищ. В связи с этим совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами был проведен анализ сейсмостойкости 16 плотин водохранилищ нашей страны.
На презентации приняли участие ответственные работники Кабинета Министров Республики Узбекистан.
В ходе встречи были выслушаны мнения касательно дальнейшего внедрения космического мониторинга в сфере сейсмологии.