“Yangi Oʻzbekistonning yangi Konstitutsiyasi” mavzusida seminar oʻtkazildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Yangi tahrirdagi Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasini amalga oshirish boʻyicha birinchi navbatdagi chora-tadbirlar toʻgʻrisida” 2023-yil 8-maydagi PF-67-son Farmoniga asosan, “Oʻzbekkosmos” agentligida Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi bilan hamkorlikda 2023-yil 19-sentabr kuni davlat fuqarolik xizmatchilari uchun “Yangi Oʻzbekistonning yangi Konstitutsiyasi” mavzusida seminar oʻtkazildi.
Mazkur seminarda “Oʻzbekkosmos” agentligi va uning tizimidagi tashkilot xodimlariga Toshkent davlat yuridik universitetining professor-oʻqituvchilari tomonidan yangi tahrirdagi Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasini mazmun-mohiyati, unda keltirilgan inson qadri va fuqarolik huquqlari, sud-huquq tizimi, davlat boshqaruvida mahalliy ijro etuvchi organlarining roli va kuchli ijtimoiy himoya masalalari boʻyicha batafsil maʼlumotlar berildi.
Shu bilan birga, bugungi kunda mamlakatimizda yangi tahrirdagi Konstitutsiyamizda keltirilgan talablar boʻyicha olib borilayotgan keng koʻlamli islohotlar va ularning samarasi, davlat organlari va tashkilotlari tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar, davlat fuqarolik xizmatchilari uchun belgilangan vazifalar yuzasidan soʻz yuritildi.
Seminar davomida yangi tahrirdagi Konstitutsiyada belgilangan normalarni amalga oshirish uchun nafaqat davlat fuqarolik xizmatchilari yoki davlat idoralari xodimlari, balki butun xalqimiz va barcha fuqarolarimiz, ayniqsa yoshlarning oʻzaro hamjihatlik va birdamligi zarurligi, shuningdek, tenglik, oshkoralik, halollik va adolatlilik prinsiplari asosida ish yuritishlari lozimligi ta’kidlab oʻtildi.
Ushbu seminar mobaynida Agentlikning mehnat jamoasi tomonidan tegishli savol va takliflar berilib, fikr-mulohazalar yuritildi. Natijada, barcha xodimlar oʻzlari uchun qoʻshimcha bilim va ma’lumotlarga ega boʻldilar.

Состоялся семинар на тему «Новая Конституция нового Узбекистана»
Согласно Указу Президента Республики Узбекистан от 8 мая 2023 года № УП-67 «О первоочередных мерах по реализации Конституции Республики Узбекистан в новой редакции», в сотрудничестве с Агентством развития государственной службы Республики Узбекистан в Агентстве «Узбеккосмос» 19 сентября 2023 года состоялся семинар для сотрудников Агентства на тему «Новая Конституция нового Узбекистана».
На данном семинаре сотрудники агентства «Узбеккосмос» и организаций, входящих в его систему, были проинформированы сотрудниками Ташкентского государственного юридического университета о новой редакции Конституции Республики Узбекистан, содержащихся в ней ценностях человека и правах гражданина, была представлена судебная система, роль местных исполнительных органов в государственном управлении и подробная информация по вопросам социальной защиты.
При этом речь шла о масштабных реформах, проводимых в настоящее время в нашей стране в соответствии с требованиями новой редакции Конституции, их эффективности, работе, проводимой государственными органами и организациями, а также задачах, поставленных перед государственными гражданскими служащими.
В ходе семинара было подчеркнуто, что для реализации норм, определенных в новой редакции Конституции, должно быть задействованы не только государственные служащие или сотрудники государственных органов, но и все наше общество и все граждане, особенно молодежь, при этом необходима взаимная солидарность и солидарность, а также необходимо действовать на основе принципов равенства, прозрачности, честности и справедливости.
В ходе данного семинара рабочим коллективом Агентства были заданы соответствующие вопросы и предложения. В результате все сотрудники получили для себя дополнительные знания и информацию.