“Geoferma Final conference and meeting” konferensiyasi bo'lib o'tdi
Joriy yilning 20-sentabr kuni “Oʻzbekkosmos” agentligida “Raqamli Samarqand” pilot loyihasi yakunlariga bagʻishlangan “Geoferma Final conference and meeting” konferensiyasi boʻlib oʻtdi.
Mazkur pilot loyiha Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 20-maydagi “Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida»gi 274-son qarori doirasida “Oʻzbekkosmos” agentligi tomonidan Fransiyaning “Airbus” kompaniyasi bilan birgalikda “FASEP” dasturi doirasida Fransiya hukumatining grant mablagʻlari hisobidan amalga oshirildi. Grant qiymati 1 mln. yevroni tashkil etdi.
Pilot loyihaning asosiy maqsadi Samarqand viloyatining Jomboy, Payariq va Oqdaryo tumanlaridagi 2 223 km2 maydonda qishloq xoʻjaligi yer maydonlarini hisoblash va ularning aniq chegaralarini belgilash, qishloq xoʻjaligi yerlarini inventarizatsiya qilish hamda haqiqiy paxta va bugʻdoy bilan ekilgan maydonlarni aniqlash boʻyicha kosmik monitoring tizimini joriy etishdir.
Loyiha 16 oy davom etib, uch bosqichda amalga oshirildi. Yuqorida qayd etilgan hududlar boʻyicha sunʼiy yoʻldosh tasvirlari olindi, fermer xoʻjaliklari bilan suhbatlar oʻtkazildi va bu hududlarda ekilgan ekinlar raqamlashtirilib, turlari boʻyicha tasniflandi.
Shuningdek, loyiha davomida “Oʻzbekkosmos” agentligi xodimlari “Airbus” mutaxassislarining tajribasi tufayli kosmik texnologiyalardan foydalanish boʻyicha bilim, koʻnikma va malakalarini oshirdi.
Shubhasiz, olingan bilimlardan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 23-noyabrdagi “Kosmik tarmoqni yanada rivojlantirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi PQ-429-son qarori bilan tasdiqlangan 2023-2024-yillarga moʻljallangan davlat kosmik monitoringini amalga oshirish dasturini amalga oshirish doirasida faol foydalanilmoqda. Mazkur Dasturga muvofiq “Oʻzbekkosmos” agentligi tomonidan qishloq, suv, oʻrmon xoʻjaligi, ekologiya, yer munosabatlari, geologiya va mineral resurslar sohalarida davlat kosmik monitoringi boʻyicha ishlar olib borilmoqda.
Tadbirni “Oʻzbekkosmos” agentligi direktori Shuxrat Kadirov kirish soʻzi bilan ochib, ushbu pilot loyihaning ahamiyati va uning natijalarining dolzarbligini taʼkidladi.
Uchrashuv yakunida “Raqamli Samarqand” pilot loyihasi yakunlari, shuningdek, kosmik texnologiyalar sohasida hamkorlikni yanada rivojlantirish va takomillashtirish masalalari muhokama qilindi.
Tadbirda Fransiyaning Oʻzbekistondagi elchixonasi, “Airbus” kompaniyasi, mamlakatimiz vazirlik va idoralari vakillari ishtirok etdi.

Прошла конференция “Geoferma Final conference and meeting”
20 сентября текущего года в Агентстве “Узбеккосмос” состоялась конференция “Geoferma Final conference and meeting”, посвященная итогам пилотного проекта “Raqamli Samarqand”.
Данный пилотный проект был реализован в рамках Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 20 мая 2022 года №274 «О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Агентства космических исследований и технологий» со стороны Агентства “Узбеккосмос” совместно с французской компанией “Airbus” за счет грантовых средств французского правительства в рамках программы «FASEP». Сумма гранта составила 1 млн. евро.
Основной целью пилотного проекта являлось внедрение системы космического мониторинга для подсчета площадей сельскохозяйственных земель и определения их точных границ, инвентаризации сельскохозяйственных земель и определения фактических посевных площадей хлопчатника и пшеницы на тетрритории в 2 223 км2 в Джомбойском, Паярыкском и Окдарьинском районах Самаркандской области.
Проект длился 16 месяцев и был реализован в три этапа, в ходе которых были получены космические снимки по вышеуказанным районам, проведены интервью с фермерскими хозяйствами, а также проведена оцифровка и классификация по видам посеянных на этих участках культур.
Также в ходе проекта сотрудники Агентства “Узбеккосмос” повысили свои знания, навыки и умения в применении космических технологий, благодаря опыту специалистов компании “Airbus”.
Несомненно, полученные знания активно применяются в рамках исполения Программы осуществления государственного космического мониторинга на 2023-2024 годы, утврежденной Постановлением Президента Республики Узбекистан от 23 ноября 2022 года №ПП-429 “О дополнительных мерах по дальнейшему развитию космической отрасли”. Согласно данной Программе со стороны Агентства «Узбеккосмос» ведутся работы по государственному космическому мониторингу в сферах сельского, водного, лесного хозяйств, экологии, земельных отношений, в области геологии и минеральных ресурсов.
Мероприятие открыл приветственным словом директор Агентства «Узбеккосмос» Шухрат Кадыров, в котором отметил о важности данного пилотного проекта и значимости его результатов.
По итогам встречи были обсуждены итоги пилотного проекта “Raqamli Samarqand”, а также дальнейшее развитие и сотрудничество в сфере космических технологий.
На мероприятии приняли участие представители посольства Франции в Узбекистане, компании “Airbus”, министерств и ведомств нашей страны.