Raqamli texnologiyalar va sun’iy intellektni rivojlantirish ilmiy-tadqiqot instituti rahbari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Sana: 21.09.2023
Joriy yilning 21-sentabr kuni “O‘zbekkomos” agentligida Raqamli texnologiyalar va sun’iy intellektni rivojlantirish ilmiy-tadqiqot instituti direktori Anvarxodja Kadirov bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida “O‘zbekkosmos” agentligi mutaxassislari tomonidan sun’iy intellektdan foydalangan holda loyihalar namoyish etildi, xususan, qishloq xo‘jaligi sohasida ekinlarning turlarini aniqlash, shuningdek, o‘rmonlar bilan qoplangan chegaralarni aniqlash loyihalari. Mazkur loyihalar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 23-noyabrdagi “Kosmik tarmoqni yanada rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-429-son qarori ijrosi doirasida amalga oshirilmoqda.
Shuningdek, yuqoridagi loyihalarda foydalaniladigan modellar va algoritmlar haqida ham gapirildi.
Uchrashuv yakunlari boʻyicha turli sohalarda sunʼiy intellektdan foydalanish va qoʻllash to‘g‘risida hamkorlikni rivojlantirish boʻyicha kelishuvlarga erishildi.

21 сентбря текущего года в Агентстве «Узбеккомос» прошла встреча с директором НИИ Развития цифровых технологий и искусственного интеллекта Анварходжа Кадировым.
В ходе встречи специалистами Агентства «Узбеккосмос» были наглядно продемонтированы проекты с применением искусственного интеллекта, в частности проект по сельскому хозяйству в части определения видов сельскохозяйственных культур, а также определения границ, покрытых лесом. Данные проекты реализуются в рамках Постановления Президента Республики Узбекистан от 23 ноября 2022 года №ПП-429 “О дополнительных мерах по дальнейшему развитию космической отрасли”.
Также были представлены модели и алгоритмы, примененные в вышеуказанных проектах.
По итогам встречи были достигнуты договоренности о развитии сотрудничества по использованию и применению искусственного интеллекта в различных сферах.