Avval aytib o‘tganimizdek, joriy yilning 7-8-oktabr kunlari Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi huzuridagi “O‘zbekkosmos” agentligi tomonidan aerokosmik soha faoliyatida kosmik agentliklar o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash, yosh mutaxassislar orasidan yangi iste’dodlarni izlash maqsadida tashkil etilgan NASA Space Apps xakatoni bo‘lib o‘tdi.
Xakaton natijalariga ko'ra g'oliblar aniqlandi va final bosqichiga yo'l oldi:
PhD – Azizbek Mo‘minov (ochiq ma’lumotlar to‘plami va NASA API'laridan foydalangan holda Oy yuzasida seysmik faollikni kuzatish uchun veb-ilova)
WYEDUST – Edem Kimalov, Mirodil Mirobidov, Jaloliddin Mahmudov, Malik Ibragimov, Sergey Yermolov (DSCOVR maʼlumotlaridan foydalangan holda Yerning muhim tizimlarini kosmik ob-havo taʼsiridan himoya qilishda geomagnit boʻronlarni bashorat qilish va monitoring qilish)
Tayfun – Javlon Yaxshilikov, Diyorbek Jabborov (o‘rmon yong‘inlari, sun’iy yo‘ldosh tasvirlari va mashinalarni o‘rganishdan foydalangan holda ochiq ma’lumotlardan foydalangan holda yong‘in tarqalishini prognozlashning universal tizimini namoyish etish).
Final bosqichga chiqqan jamoalarning ishlanmalari baholash uchun NASAga yuboriladi.
Quyidagi jamoalarining mehnatlarii ham alohida qayd etilib, faxriy yorliqlar bilan taqdirlandilar:
SalenX – Abdulhamd Nuriddinov, Solixa Sadieva, Muslima Anvarova
Topline - Alina Mambetullaeva, Xurliman Aymuratova, Elena Kenesbaeva
Melanj – Shaxzoda Yokubova, Anastasiya Filipenko, Mahbuba Shaynazarova, Kristen Rashidova.
Barcha ishtirokchilarni tabriklaymiz! Ishtirok etgan va ushbu xakatonni muvaffaqiyatli o'tkazgan barchaga minnatdorchilik bildiramiz!

Как мы уже отмечали, 7-8 октября этого года в Ташкенте прошел хакатон NASA Space Apps, организованный Агентством "Узбеккосмос" при Министерстве цифровых технологий Республики Узбекистан, целью которого являлось повышение заинтересованности сообщества в деятельности аэрокосмической отрасли, укрепления сотрудничества между космическими агентствами, и поиск новых талантов среди молодых специалистов.
По итогам хакатона были определены победители, которые прошли в финальный тур:
PhDs – Азизбек Муминов (веб-приложение для мониторинга сейсмической активности на поверхности Луны с использованием открытых наборов данных и API NASA)
WYEDUST – Эдем Кималов, Миродил Миробидов, Жалолиддин Махмудов, Малик Ибрагимов, Сергей Ермолов (использование данных от DSCOVR для прогнозирования и мониторинга геомагнитных бурь, обеспечивая защиту критически важных систем Земли от воздействия космической погоды)
Typhoon – Жавлон Яхшиликов, Диёрбек Жабборов (применение знаний о лесных пожарах, спутниковой съемке и машинном обучении для демонстрации универсальной системы прогнозирования распространения огня с использованием открытых данных)
Работы команд, прошедших в финальный тур, будут направлены в NASA для оценивания.
Почетными грамотами, чьи работы также были отмечены, были награждены следующие команды:
SalenX – Абдулхамд Нуриддинов, Солиха Садиева, Муслима Анварова
Topline - Алина Мамбетуллаева, Хурлиман Аймуратова, Елена Кенесбаева
Melange – Шахзода Ёкубова, Анастасия Филипенко, Махбуба Шайназарова, Кристен Рашидова.
Поздравляем всех участников! Выражаем благодарность всем, кто принимал участие, и делал этот хакатон таким успешным! До следующих встреч!