Har bir millat, xalq va jamiyat uchun uning oʻz soʻzlashuv tili kuch-qudrat va ilhom manbai hisoblanib, uning rivoji mana shu xalq va jamiyatning rivoji bilan chambarchas bogʻliqdir. Shunga koʻra, xalqimiz va oʻzbek millatimiz uchun ona tili boʻlgan - oʻzbek tilini rivojlantirish, uning ravnaqi hamda istiqboli haqida qaygʻurish – bu oʻzligimizni anglash demakdir.
1989-yil 21-oktabrda, gʻoyat murakkab ijtimoiy-siyosiy sharoitda mamlakatimizda “Davlat tili haqida”gi qonunning qabul qilinishi va oʻzbek tiliga davlat tili maqomini berilishi mustaqillik sari qoʻyilgan muhim qadam boʻlgan.
O‘zbekiston Respublikasining 2020-yil 10-aprelda qabul qilingan “O‘zbek tili bayrami kunini belgilash to‘g‘risida”gi Qonuniga asosan 21-oktabr sanasi - o‘zbek tili bayrami kuni etib belgilangan.
Shu munosabat bilan, O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi huzuridagi Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi jamoasi nomidan barchangizni, butun xalqimizni 21-oktabr– Oʻzbek tili bayrami bilan chin qalbimizdan samimiy muborakbod etamiz!
Yurtimizda oʻzbek tilini zamon talablari asosida rivojlantirish, uning davlat tili sifatidagi oʻrni va nufuzini yanada mustahkamlash yoʻlidagi izlanishlarnigiz hamda sa’y-harakatlaringizda muvaffaqiyatlar, omad va zafarlar tilab qolamiz.

C Днем праздника узбекского языка
Для каждой нации, народа и общества  родной язык считается источником силы и вдохновения, и его развитие тесно связано с развитием данной нации и общества. Соответственно, развитие узбекского языка, который является родным языком нашего народа и узбекской нации, забота о его развитии и перспективах означает реализацию нашей идентичности.
21 октября 1989 года в крайне сложных общественно-политических условиях принятие закона «О государственном языке» и предоставление статуса государственного узбекскому языку в нашей стране стало важным шагом на пути к независимости.
Согласно Закону Республики Узбекистан «Об установлении Дня праздника узбекского языка», принятому 10 апреля 2020 года, 21 октября объявлено Днем праздника узбекского языка.
В этой связи от коллектива Агентства космических исследований и технологий при Министерстве цифровых технологий Республики Узбекистан искренне поздравляем всех вас, весь наш народ, с 21 октября – праздником узбекского языка!
Желаем Вам успехов, удачи и побед в Ваших исследованиях и усилиях по развитию узбекского языка в нашей стране исходя из требований времени, по дальнейшему укреплению его позиций и авторитета как государственного языка.