Ma'lumki, so'nggi yillarda O'zbekistonda navqiron avlodimizning huquq va manfaatlarini taʼminlash, oʻgʻil-qizlarimizning bilim olishi, mehnat qilishi, oʻz qobiliyat va isteʼdodini roʻyobga chiqarishi uchun barcha sharoitlarni yaratish soʻnggi yillarda Oʻzbekistonda davlat siyosati darajasiga koʻtarilgani va bu borada ulkan ishlar amalga oshirilmoqda.
Yangilangan Oʻzbekiston Respublikasining Konstitutsiyasida yosh avlodning huquq va manfaatlari aniq moddalar bilan muhrlab qoʻyilgani, hech shubhasiz, bu boradagi huquqiy bazani yanada kengaytirish, amaliy ishlarni yangi bosqichga koʻtarish imkonini bermoqda.
"O'zbekkosmos" agentligi mamlakatimiz oliy o'quv yurtlari talabalari orasida yosh iste'dodlarni kosmik sohani rivojlantirishga jalb etish borasida ham faol ish olib bormoqda.
Shunday qilib, joriy yilning sentabr oyidan boshlab "O'zbekkosmos" agentligi "Oltin fond" yangi dasturini amalga oshirmoqda. Ushbu tashabbus kosmik sohaga qiziqqan yosh va istiqbolli talabalar va maktab o'quvchilarini aniqlash va qo'llab-quvvatlashga qaratilgan.
"Oltin fond" faollari safiga qo'shilish noyob imkoniyatlarni ochib beradi:
Hozirda Agentlik tomonidan ayrim oliy o'quv yurtlarida uchrashuvlar va taqdimotlar o'tkazildi:
1. Toshkent axborot texnologiyalari universiteti (TATU).
2. Toshkent davlat transport universiteti (TDTU).
3. Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti (TDShU).
4. Turin politexnika universiteti (TPU).
Bu sizning koinot olamidagi sayohatingizning boshlanishi. "O'zbekkosmos" agentligiga qo'shiling va biz bilan birgalikda kosmik sohada kelajakni yarating!

Известно, что в последние годы в Узбекистане создание необходимых условий для обеспечения прав и интересов молодого поколения, получения им достойного образования и рабочих мест, реализации талантов и способностей определено приоритетом государственной политики, и в этом направлении осуществляется большая работа.
Включение в обновленную Конституцию Республики Узбекистан конкретных статей о правах и интересах молодого поколения, несомненно, создает новые возможности для дальнейшего укрепления правовой базы и выведения практической работы в сфере на новый уровень.
В Агентстве «Узбеккосмос» также ведется активная работа среди студентов ВУЗов нашей страны по привлечению молодых талантов в развитие космической отрасли.
Так, с сентября этого года Агентство «Узбеккосмос» реализует новую программу – «Золотой фонд". Эта инициатива направлена на выявление и поддержку молодых и перспективных студентов и школьников, заинтересованных в космической сфере.
Присоединение к команде активистов «Золотого фонда» открывает уникальные возможности:
Сейчас Агентством проведены встречи и презентации в некоторых высших учебных заведениях:
1. Ташкентский университет информационных технологий (ТУИТ).
2. Ташкентский государственный транспортный университет (ТГТУ).
3. Ташкентский государственный университет востоковедения (ТУВ).
4. Туринский политехнический университет (ТПУ).
Это только начало вашего пути в мире космоса. Присоединяйтесь к Агентству «Узбеккосмос» и вместе мы будем создавать будущее в космической отрасли!