Joriy yilning 9-noyabrida “Oʻzbekkosmos” agentligi direktori Shuhrat Qodirov boshchiligidagi delegatsiya Oʻzbekiston Respublikasi Suv xoʻjaligi vazirligi vakillari bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvdan koʻzlangan asosiy maqsad vazirlik masʻul xodimlarini oʻqitish va Suv omborlarining loyqa oqiziqlar bilan toʻlib borish dinamikasini va suv sathi rejimini monitoring qilish, shuningdek, suv obyektlarining suvni muhofaza qilish zonalarida yer uchastkalarining oʻzboshimchalik bilan egallab olinishi, noqonuniy bino va inshootlar qurilish holatlarini aniqlash loyihasining natijalarini taqdimot qilish.
Mazkur loyiha Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 23-noyabrdagi “Kosmik tarmoqni yanada rivojlantirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi PQ-429-son Qarori bilan tasdiqlangan 2023-2024-yillarga moʻljallangan davlat kosmik monitoringini amalga oshirish dasturi doirasida amalga oshirilmoqda. Joriy yilda bu boradagi ishlar 25 ta suv omborida amalga oshirilmoqda.
“Oʻzbekkosmos” agentligi mutaxassislari loyiha natijalari, shuningdek, mavjud funksional va imkoniyatlarini aks ettiruvchi geoaxborot tizimini taqdim etdi.
Yigʻilishda Suv xoʻjaligi vazirligi, tizimdagi tashkilotlar va suv omborlari masʻul xodimlari ishtirok etdi.
Yigʻilish yakunlari boʻyicha tizimni va umuman loyihani takomillashtirish boʻyicha takliflar bildirildi. Tomonlar ushbu loyiha doirasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirishga kelishib oldilar.

9 ноября текущего года в Министерстве водного хозяйства Республики Узбекистан состоялась встреча делегации во главе с директором Агентства «Узбеккосмос» Шухратом Кадыровым с представителями министерства.
Основной целью встречи являлось тренинг для ответственных сотрудников министерства и демонстрация итогов проекта касательно мониторинга динамики заиления и режима уровня воды в водохранилищах, а также выявления в водоохранных зонах водных объектов случаев самовольного захвата земельных участков, незаконного строительства зданий и сооружений.
Данный проект реализуется в рамках Программы осуществления государственного космического мониторинга на 2023-2024 годы, утверждённой Постановлением Президента Республики Узбекистан от 23 ноября 2022 года №ПП-429 «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию космической отрасли». В текущем году работа осуществлялась на 25 объектах.
Со стороны Агентства «Узбеккосмос» была представлена геоинформационная система, отражающая результаты проекта, а также имеющийся функционал и возможности.
На встрече присутствовали ответственные лица Министерства водного хозяйства, подведомственных организаций и водохранилищ.
По итогам встречи были представлены предложения по улучшению системы и проекта в целом. Стороны договорились о дальнейшем сотрудничестве в рамках данного проекта.