Mamlakatimiz Prezidenti 20 dekabr kuni Raqamli texnologiyalar vazirligiga tashrif buyurib, axborot texnologiyalari va raqamlashtirish sohasidagi erishilgan natijalar va rejalar bilan tanishdi.
Sana: 21.12.2023
Uchrashuv davomida “O‘zbekkosmos” agentligi Prezidentga 2023 yil davomida turli tarmoqlar bo‘yicha bajarilgan vazifalar to‘g‘risida hisobotni taqdim etdi.
2023 yilda 25 ta suv omborida loyqalanish darajasini aniqlash bo‘yicha ishlar amalga oshirildi. Har bir suv ombori hajmining yuqori aniqlikdagi raqamli modellari yaratildi. Loyqalanish darajasini aniqlash uchun suv hajmi bo‘yicha loyiha maʼlumotlari va batimetrik tadqiqot natijasida olingan haqiqiy maʼlumotlar taqqoslandi. Shuningdek, suv omborlaridagi suv sathini monitoring qilish va suvni muhofaza qilish hududlaridagi yerlardan noqonuniy foydalanish holatlarini aniqlash ishlari ham amalga oshirildi.
Shuningdek, yer qaʼridan foydalanish sohasidagi 13 ta hududda kosmik suratlar yordamida noruda foydali qazilmalarni noqonuniy qazib olish holatlarini aniqlash ishlari olib borildi. Mazkur ishlar karyerlarning litsenziyalangan chegaralardan tashqariga chiqishni aniqlash, noqonuniy karyerlarni, shu jumladan suvni muhofaza qilish hududlaridagilarini aniqlash yo‘nalishlarini qamrab oldi.
Noruda materiallarni qazib olishning sunʼiy yo‘ldosh orqali monitoringi natijasida aniqlangan holatlar yer qaʼridan foydalanishni nazorat qilish uchun mo‘ljallangan yagona davlat raqamli tizimini ishlab chiqish va joriy etish zarurligini ko‘rsatadi. Taklif etilayotgan tizimning blok-sxemasi ham Davlat Rahbariga taqdim etildi.
Mazkur tizim nafaqat noruda materiallarni qazib olishni monitoring qilish va boshqarish vositasiga aylanadi, balki kelajakda mamlakatdagi tog‘-kon geologik faoliyatni nazorat qilish sohasidagi barcha jarayonlarni qamrab oladi va inson omilini butunlay yo‘q qiladi.
Tizim yuqori aniqlikdagi aerofotosurat maʼlumotlari va ish natijalarini fotofiksatsiya qilish asosida quriladi va barcha manfaatdor tomonlarni «bir darcha»da birlashtiradi.

20 декабря 2023 года Президент Республики Узбекистан Ш.Мирзиёев посетил Министерство цифровых технологий, где рассмотрел достигнутые результаты и планы в области информационных технологий и цифровизации
Дата: 21.12.2023
В ходе встречи Агентство «Узбеккосмос» представило Президенту отчет о выполненных поручениях за 2023 год по различным отраслям.
В 2023 году были проведены работы по определению уровня заиливания в 25 водохранилищах. Были созданы высокоточные цифровые модели чаш каждого водохранилища. Для определения степени заиления были сопоставлены проектные данные по объему воды и фактические данные, полученные в результате батиметрической съемки. Работы также включали мониторинг уровня воды в водохранилищах и выявление случаев незаконного использования земель в водоохранной зоне.
Также в 13 регионах в сфере недропользования были проведены работы по выявлению случаев незаконного извлечения нерудных полезных ископаемых с использованием космических снимков. Эти работы охватывали области по выявлению выхода за пределы лицензионных границ карьеров, выявления незаконных карьеров, в том числе в водоохранных зонах.
Выявленные в результате космического мониторинга факты добычи нерудных материалов указывают на необходимость разработки и внедрения единой Государственной цифровой системы, предназначенной для контроля недропользования. Блок схема предлагаемой системы была также представлена главе государства.
Данная система станет не только инструментом мониторинга и управления добычей нерудных материалов, но и позволит в перспективе охватить все процессы в сфере контроля горно-геологической деятельности в стране и полностью исключить человеческий фактор.
Система будет построена с применением данных высокоточной аэрофотосъемки и фотофиксации результатов работы, и объединит в «Одном окне» все заинтересованные стороны.
Ожидаемые результаты: увеличение налоговых поступлений в бюджет страны, снижение потерь сырья, значительное уменьшение экологического вреда от добычи за счет контроля за компенсирующими экологическими мероприятиями.