”O‘zbekkosmos” agentligida Yaponiyaning kosmik monitoring va radar texnologiyasiga ixtisoslashgan "Synspective" kompaniyasi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Sana: 09.01.2024
Kompaniya bir nechta provayderlar tomonidan taqdim etilgan radar sun'iy yo'ldosh interferometriya ma'lumotlarini qayta ishlash bo'yicha o'z texnologiyalariga ega. Synspective kompaniyasining asosiy loyihalaridan biri SAR (Synthetic Aperture Radar) texnologiyasini yaratish boʻlib, u kunning istalgan vaqtida va har qanday ob-havo sharoitida yer yuzasi uchun olingan yuqori aniqlikdagi radar tasvirlarini qayta ishlash va sharhlash imkonini beradi. Radar tasvirlarini qayta ishlashning ushbu usuli yer yuzasi va ob'ektlarning siljishi/deformatsiyasi haqida ma'lumot olish imkonini beradi va tabiiy ofatlar natijasida yuzaga kelishi mumkin bo'lgan vayronagarchilik, suv toshqini va boshqa favqulodda vaziyatlar uchun xavfli zonalarni aniqlash imkonini beradi
Yaponiya deformatsiyalar va seysmik faollikni kuzatish sohasida katta tajribaga, shuningdek, yuqori seysmik hududlarda ob’ektlarning ekspluatatsiya xavfsizligi darajasini oshirish tajribasiga ega davlat hisoblanadi. Shu munosabat bilan yig‘ilishda seysmologiya va to‘g‘onlar va suv omborlari qirg‘oqlarining kelgusi yil deformatsiyasi monitoringi sohasiga alohida e’tibor qaratildi. Shuningdek, INSAR texnologiyalarini butun mamlakat bo‘ylab barcha strategik muhim ob’ektlarga joriy etish rejalari ko‘rib chiqildi.
Yakunida tomonlar Memorandum imzolash bo‘yicha kelishuvga erishdilar va ta’lim sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qildilar.

Агентство "Узбеккосмос" провело встречу с представителями японской компании "Synspective", специализирующейся в области космического мониторинга и радарной технологии
Дата: 09.01.2024
Компания имеет собственные технологии обработки данных радарной спутниковой интерферометрии, которые предоставляют несколько провайдеров. Одним из ключевых проектов Synspective является создание технологии SAR (Synthetic Aperture Radar), что предоставляет возможность обработки и интерпретации радарных изображений высокого разрешения, полученных для земной поверхности в любое время суток и при любых погодных условиях. Данная методика обработки радарных снимков, позволяет получить информацию о смещении/деформации земной поверхности и объектов, позволяет определить зоны рисков возможных разрушений, подтоплений и прочих ЧС, вызванных стихийными бедствиями.
Японии – страна, имеющая огромный опыт в области мониторинга деформаций и сейсмической активности, а также опыт в повышении уровня безопасности эксплуатации объектов на высокосейсмичных территориях. В связи с этим, в ходе встречи, особое внимание было уделено сфере сейсмологии и мониторинга деформации плотин и берегов водохранилищ в течение предстоящего года. Также рассмотрены планы внедрения технологий INSAR на все стратегически важные объекты по всей стране.
В заключение стороны достигли соглашения о подписании Меморандума и обсудили перспективы развития сотрудничества в сфере образования.