“Butunjahon kosmos haftaligi” haqida eshitganmisiz?
Har yili oktabr oyining dastlabki 10 kunligida butun dunyoda kosmos mavzusiga bagʼishlangan yirik tadbirlar tashkil etiladi. Nega deysizmi, chunki 1957 - yil 4 oktyabrda Sobiq Ittifoq eng birinchilardan boʼlib oʼzining sunʼiy yoʼldoshini koinotga uchirgan. 1967-yil 10-oktabrda esa АQSh, Buyuk Britaniya va Sobiq Ittifoq oʼrtasida ayni yoʼnalishda maxsus shartnoma imzolangan. Shundan kelib chiqqan holda 1999-yilda BMT Bosh Аssambleyasi “Butunjahon kosmos haftaligi”ni nishonlash toʼgʼrisidagi rezolyutsiyani imzolagan.
Qariyb 25 yildan buyon mazkur sana va u bilan bogʼliq tadbirlar dunyoning har bir mamlakatida keng nishonlanadi. Har yili haftalik maʼlum bir shior ostida tashkil etiladi. Misol uchun oʼtgan yili “Kosmos va tadbirkorlik” gʼoyasi ilgari surilib, barchaga kosmos nafaqat ilmiy tadqiqotlar oʼtkaziluvchi soha balki moʼmaygina foyda keltiruvchi tijoriy platforma ham ekanligi qayd etilgan edi. 2024 yil uchun esa “Kosmos va iqlim oʼzgarishi” mavzusi tanlandi. Uning doirasida 90 dan ortiq mamlakatlarda 16 mingdan ziyod tadbirlar oʼtkazilishi rejalashtirilgan.
Аslida “Butunjahon kosmos haftaligi”ning asosiy maqsadi mazkur yoʼnalishda olib borilayotgan izlanish va yangiliklar bilan odamlarni yaqinroq tanishtirish, yangi texnologiyalar va loyihalarni oʼrganish, yoshlarni ushbu sirli olamga koʼproq jalb etish, xususan, butun dunyodagi talabalarni aniq fanlar, muhandislik, matematika va biznesni oʼrganishga ilhomlantirish va bu boradagi taʼlim dasturlarini yanada rivojlantirishdan iboratdir.
Oʼzbekistonda kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar bilan shugʼullanib kelayotgan “Oʼzbekkosmos” agentligi ham bu yil “Butunjahon kosmos haftaligi” doirasida oʼzining qiziqarli loyihalari bilan ishtirok etadi. Ular haqida batafsil keyingi xabarlarimiz orqali maʼlum qilamiz.
Ushbu haftalik doirasida oʼzining gʼoya va tashabbuslari bilan ishtirok etishni reja qilayotgan taʼlim muassasalari, umumtaʼlim maktabi, akademik litsey, universitet va institutlar, yirik kompaniya va korxonalarni hamkorlikka chaqirib qolamiz!

Знаете ли вы о "Всемирной неделе космоса"?
Ежегодно в первую декаду октября по всему миру проводятся крупные мероприятия, посвященные космической тематике. Почему бы и нет, потому что 4 октября 1957 года бывший Союз одним из первых запустил в космос собственный спутник. А 10 октября 1967 года между США, Великобританией и бывшим Союзом был подписан специальный договор в том же направлении. Исходя из этого, в 1999 году Генеральная Ассамблея ООН подписала резолюцию о праздновании «Всемирной недели космоса».
Вот уже почти 25 лет эта дата и связанные с ней события широко отмечаются во всех странах мира. Ежегодно организуется неделя под определенным девизом. Например, в прошлом году была выдвинута идея «Космос и предпринимательство», в которой всем было сообщено, что космос является не только областью научных исследований, но и коммерческой платформой, приносящей прибыль. На 2024 год была выбрана тема «Космос и изменение климата». В его рамках запланировано проведение более 16 тысяч мероприятий в более чем 90 странах мира.
По сути, главная цель «Всемирной недели космоса» состоит в том, чтобы ближе познакомить людей с проводимыми в данном направлении исследованиями и инновациями, изучить новые технологии и проекты, привлечь больше молодежи в эту загадочную вселенную, в частности, вдохновить студентов со всего мира на изучение точных наук, инженерии, математики и бизнеса и дальнейшее развитие образовательных программ в данной области.
Агентство «Узбеккосмос», занимающееся космическими исследованиями и технологиями в Узбекистане, также примет участие в этом году в рамках «Всемирной недели космоса» со своими интересными проектами. Мы подробно расскажем о них в наших следующих сообщениях.
Мы призываем к сотрудничеству образовательные учреждения, общеобразовательные школы, академические лицеи, университеты и институты, крупные компании и предприятия, планирующие принять участие в этой неделе со своими идеями и инициативами!