Avval xabar berganimizdek, "O'zbekkosmos" agentligi kosmik texnologiyalar, astronavtika va muhandislikka qiziquvchi maktab o'quvchilari uchun "Cansat" loyihasini ishga tushirmoqda. Kuni kecha Toshkent viloyatining O‘rta Chirchiq tumani, “Yangi Hayot” aerodromida “CanSat” tipidagi sun’iy yo‘ldosh ishlab chiqish va uchirish bo‘yicha sinov tadbiri o‘tkazildi. Mazkur tajriba “O‘zbekkosmos” agentligi, “Sehriyo” maktabi va “Uzaerospace” hamkorligida tashkil etildi.
Loyihada 100 dan ortiq yoshlar qatnashib, o‘z bilim va ijodiy qobiliyatlarini sinovdan o‘tkazdilar. Yosh ixtirochilar tomonidan ishlab chiqilgan mini sun’iy yo‘ldosh modullari dronlar yordamida 200 metr va 500 metr balandlikka ko‘tarildi. Parvoz davomida modullar real vaqtda balandlik, harorat, bosim va inklinometriya kabi turli muhim ma’lumotlarni qayd etishga muvaffaq bo‘lishdi. Ushbu texnologik yutuqlar orqali ishtirokchilarning kosmik tadqiqotlarga ilk qadamlari qo‘yildi.
Tadbir doirasida yana bir qiziqarli voqea – maktab o‘quvchilari tomonidan yaratilgan pnevmo-gidro raketalarning uchiruv tanlovi ham bo‘lib o‘tdi. Yoshlarning o‘z qo‘llari bilan tayyorlagan raketalari osmon uzra ko‘tarilib, ularning ilm-fanga bo‘lgan ishtiyoqini yanada yuksaklarga olib chiqdi.
Ushbu tadbir yosh avlodni aerokosmik texnologiyalar olamiga qiziqtirish, ularning ijodiy qobiliyatlarini rivojlantirish va ilmiy ishlanmalarni amalga oshirish uchun samarali maydon yaratdi.

Как мы сообщали ранее, Агентство “Узбеккосмос” запускает проект “CanSat” для школьников, интересующихся космическими технологиями, астронавтикой и инженерией. На днях на аэродроме “Янги Хаёт” Уртачирчикского района Ташкентской области проведены испытания по разработке и запуску спутника типа “CanSat”. Данный эксперимент был организован Агентством “Узбеккосмос”, школой “Сехриё” и “Uzaerospace”.
В проекте приняли участие более 100 молодых людей, которые проверили свои знания и творческие способности. Мини-спутниковые модули, разработанные молодыми изобретателями, поднялись на высоту 200 метров и 500 метров с помощью дронов. Во время полёта модулям удалось фиксировать в режиме реального времени различные важные данные, такие как высота, температура, давление и инклинометрия. Благодаря этим технологическим достижениям участники сделали свои первые шаги в области космических исследований.
В рамках мероприятия состоялось еще одно интересное событие – конкурс по запуску пневмо- и гидравлических ракет, созданных школьниками. Ракеты, изготовленные собственноручно молодыми людьми, взмыли в небо, еще больше подняв их интерес к науке.
Данное мероприятие создало эффективную площадку для привлечения молодого поколения к миру аэрокосмических технологий, развития их творческих способностей и реализации научных разработок.