Жорий йилнинг бугунги кунига қадар агентлик томонидан екология йўналишида олиб борилган космик мониторинг натижаларига кўра, Республиканинг қарийб 721 гектар майдонида 1 минг 928 та ноқонуний чиқиндихона мавжуд еканлиги аниқланди. Улардан 123 таси яъни 255,5 гектари чиқинди сақлаш полигонлари чегарасидан ташқарига чиқиш, 1 805 таси 465,2 гектари еса ноқонуний чиқинди полигонлари сифатида қайд етилмоқда.
Хусусан, Қорақалпоғистон Республикасида 243 та (63,2 гектар), Хоразм вилоятида 168 та (22 гектар), Бухоро вилоятида 92 та (91б7 гектар), Навоий вилоятида 216 та (112,4 гектар), Самарқанд вилоятида 147 та (41,2 гектар), Қашқадарё вилояти 81 та (79б3 гектар), Андижон вилояти 180 та (42 гектар), Наманган вилоятида 195 та (65,2 гектар), Фарғона вилоятида 164 та (51 гектар), Тошкент вилоятида 363 та (98,6 гектар), Жиззах вилоятида 39 та (30,44 гектар) ва Сурхондарё вилоятида 40 та (20,11 гектар).
Қайд етиш лозим, бу каби ноқонуний чиқинди полигонларининг ташкил етилиши аввало атроф муҳит ва екологияга катта салбий таъсир ўтказиб, тупроқ, сув ва ҳаво сифатига салбий таъсир кўрсатиши билан хавфлидир. Қолаверса, зарарли ҳашаротлар кўпайиши, инфекцион касалликларнинг ортиши, инсонларда ўпка саратони ва нафас олиш нуқсонларининг ривожланишига олиб келади.

“Узбеккосмос” обнаружил около 2 тысяч незаконных свалок!
По результатам космического мониторинга, проведенного агентством в области экологии до настоящего времени текущего года, выявлено, что на территории республики существует 1 тыс. 928 незаконных свалок площадью около 721 гектар. Из них 123 общей площадью 255,5 гектаров зарегистрированы как находящиеся за пределами полигонов хранения отходов, а 1 805 общей площадью 465,2 гектара – как незаконные полигоны отходов.
В частности, в Республике Каракалпакстан обнаружено 243 свалок (63,2 гектара), Хорезмской области – 168 (22 гектара), Бухарской области – 92 (91,7 гектаров), Навоийской области – 216 (112,4 гектара), Самаркандской области – 147 (41,2 гектара), Кашкадарьинской области – 81 (79,3 гектара), Андижанской области – 180 (42 гектара), Наманганской области – 195 (65,2 гектара), Ферганской области – 164 (51 гектар), Ташкентской области – 363 (98,6 гектаров), Джизакской области – 39 (30,44 гектара) и Сурхандарьинской области – 40 (20,11 гектара).
Создание таких незаконных полигонов отходов прежде всего опасно тем, что оказывает большое негативное воздействие на окружающую среду и экологию, а также отрицательно влияет на качество почвы, воды и воздуха. Кроме того, это способствует увеличению количества вредных насекомых, инфекционных заболеваний, развитию рака легких и дыхательных заболеваний у людей.