“O‘zbekkosmos” agentligi respublika hududida suv omborlari holatini monitoring qilish sohasida ilg‘or texnologiyalarni faol joriy etmoqda
Sana: 15.02.2024
O‘zbekiston Respublikasida suv omborlaridagi to‘g‘onlarning holatini monitoring qilishning ilg‘or texnologiyalari, masalan, sun’iy yo‘ldosh interferometriyasining radar usullari – InSAR (Interferometry Synthetic Aperture Radar)  texnologiyasi tomonidan yer yuzasini va undagi jismlarning deformatsiyasini kuzatish imkonini beradi.
Agentlik tabiiy (zilzilalar) va texnogen hodisalar natijasida yuzaga kelgan o‘zgarishlarni aniqlash uchun sun’iy yo‘ldosh radar tasvirlaridan foydalanadi, bu esa deformatsiyaning ko‘lami va yo‘nalishini ishonchli baholashga yordam beradi. Agentlik, shuningdek, atrof-muhitdagi o‘zgarishlarni aniqlash uchun optik sun’iy yo‘ldosh tasvirlaridan foydalanadi.
Amalga oshirilgan ishlar doirasida Agentlik tomonidan suv omborlari to‘g‘onlarining deformatsiyalari, siljishi va cho‘kindilari dinamikasi aniqlanib, 18 ta suv ombori uchun radiolokatsion kosmik monitoring tizimi joriy etildi.
Raqamli platformani o‘z ichiga olgan ushbu tizim to‘g‘onlarning deformatsiyalari, siljishi va cho‘kindilari, shuningdek, suv omborlariga tutash hududlarni kuzatishni ta’minlaydi. Ushbu muhim qadam suv omborlaridan foydalanish xavfsizligini oshirish va suv omborlarining mumkin bo‘lgan muhim hududlari va suv omborlariga tutash hududlarni o‘z vaqtida xabardor qilishga qaratilgan.

Агентство "Узбеккосмос" активно внедряет передовые технологии в сферу контроля за состоянием водохранилищ в Республике Узбекистан.
Дата: 15.02.2024
Передовые технологии для мониторинга состояния плотин на водохранилищах Республики Узбекистан, такие как методы радарной спутниковой интерферометрии - технология InSAR (Interferometry Synthetic Aperture Radar) позволяет отслеживать деформацию земной поверхности и объектов на ней.
Космические радарные снимки высокого разрешения используются Агентством для обнаружения вызванных природными и антропогенными явлениями изменений, что помогает достоверно оценить степень и направление деформаций. Оптические космические снимки используются Агентством для обнаружения изменений в окружающей среде.
В рамках проделанной работы агентством была определена степень деформаций (их сила, скорость и направление), внедрена система радиолокационного космического мониторинга для 18 водохранилищ первой и второй категорий. Эта система, включающая в себя цифровую платформу, обеспечивает непрерывный мониторинг и контроль деформаций плотин и прилегающих к водохранилищам территорий. Этот важный шаг направлен на повышение безопасности эксплуатации водохранилищ, предотвращение возможных катастроф.