“O‘zbekkosmos” agentligida AQSH elchixonasi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi, unda bir qator loyihalarni amalga oshirish muhokama qilindi
Sana: 26.02.2024
Joriy yilning 23 fevral kuni “O‘zbekkosmos” agentligida AQSH elchixonasi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda tomonlar kosmos sohasidagi ikki tomonlama hamkorlikning bugungi holati va istiqbollarini muhokama qildilar.
AQSH kosmik sanoatining yetakchilaridan biri sifatida dunyoda kosmik texnologiyalarni rivojlantirishda muhim rol o‘ynaydi.
Xususan, O‘zbekistonda yerni masofadan zondlash ma’lumotlarini taqdim etish va geoaxborot texnologiyalari sohasida yetakchi hisoblangan “Maxar”, “Esri”, “Planet” kabi kompaniyalar faol ish olib borishadi. Ayni paytda “O‘zbekkosmos” agentligi tomonidan kosmik monitoring va kosmik texnologiyalar sohasida yangi yo‘nalishlar keng rivojlanmoqda.
Bo‘lib o‘tgan uchrashuvda hamkorlikni yanada kengaytirishning yangi va istiqbolli yo‘nalishlari, xususan, sun’iy yo‘ldosh navigatsiyasi yo‘nalishi va GPS navigatsiya tizimi, USGS va NASA bilan hamkorlik qilish masalalari muhokama qilindi.
“O‘zbekkosmos” Kaliforniya shtatida qishloq xo‘jaligida suv resurslaridan samarali foydalanish sohasida tajriba almashishdan manfaatdorligini bildirdi.
O‘zbekistonlik bir necha talabalar AQSHda kosmos yo‘nalishida tahsil olmoqda. “O‘zbekkosmos” hamkorlikda 2 yildan buyon Nasa Space Apps Hakathon ko‘rgazmasini muvaffaqiyatli o‘tkazib kelmoqda. Shu maqsadda AQSH bilan Ta’limni rivojlantirish, kadrlar tayyorlash va qayta tayyorlash bilan bog‘liq masalalarga alohida e’tibor qaratilib, tomonlar ta’lim va fan sohasidagi hamkorlikni yanada chuqurlashtirishga kelishib oldilar.
Elchixona vakillari Agentlik tomonidan amalga oshirilgan ishlarni yuqori baholab, hamkorlikni rivojlantirish, jumladan, suvning kosmik monitoringi, resurslar, qishloq xo‘jaligi, atrof-muhit geologiyasi va boshqa sohalarda aloqalarni o‘rnatishda har tomonlama yordam berishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

23 февраля текущего года в агентстве "Узбеккосмос" прошла встреча с представителями посольства США. Стороны обсудили текущее состояние и перспективы двухстороннего сотрудничества в сфере космоса.
США как один из лидеров космической отрасли играет важную роль в развитии космических технологий в мире.
В частности, такие компаниями как Maxar, Esri и Planet и считающиеся лидерами в сфере представление данных ДЗЗ и геоинформационных технологий активно работают в Узбекистане. На данный момент агентство «Узбеккосмос» активно разрабатывает новые направления в сфере космического мониторинга и космических технологий.
Были обсуждены новые и перспективные направления по дальнейшему расширению областей сотрудничества, в частности в направлении спутниковой навигации и сотрудничества с навигационной системой GPS, USGS и NASA.
В агентстве "Узбеккосмос" выразили заинтересованность в обмене опытом в области эффективного использования водных ресурсов в сельском хозяйстве в Калифорнии.
Не маловажным были вопросы касающиеся развития образования, подготовки и переподготовки кадров. В частности в США в направлении космоса обучаются несколько студентов из Узбекистана. Агентство в партнерстве на протяжении 2 лет успешно проводит Nasa Space Apps Hakathon. Стороны договорились о дальнейшем углублении сотрудничества в сфере образования и науки.
Представители посольства высоко оценили проделанную работу со стороны Агентства и подтвердили готовность всячески помогать в налаживании контактов в США для развития сотрудничества и также в реализации пилотных проектов в том числе в направлении космического мониторига водных ресурсов, сельского хозяйства, геологии экологии и тд.
По итогу встречи стороны еще раз поблагодарили друг друга за продуктивное общение и договорились продолжить обмен опытом и активное сотрудничество.