“O‘zbekkosmos” agentligi hamda Serbiyaning Vekom Geo kompaniyasi vakillari o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Vekom Geo kompaniyasi bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda kompaniya 30 yillik faoliyati davomida amalga oshirgan loyihalari, jumladan, geologiya sohasida geoaxborot va kosmik ma’lomotlarni qo‘llash, Serbiyaning ortofoto xaritalari, global sun’iy yo‘ldoshli navigasiya sohasida amalga oshirilgan loyihalar, 3D modellarni yaratish, uchuvchisiz uchish qurilmalaridan foydalanish, milliy geoaxborot ma’lumotlari infratuzilmasi kabi yo‘nalishlardagi loyihalar haqida ma’lumot taqdim etdi.
Uchrashuv yakuni bo‘yicha kompaniyaning yechimlari bilan yaqindan tanishish va hamkorlik yo‘nalishlari bo‘yicha muzokaralarni davom ettirish masalasi kelishildi.

На встрече с компанией Vekom Geo была представлена информация о проектах, реализованных компанией за 30 лет ее деятельности, в том числе о применении геоинформационных и космических данных в области геологии, ортофото Сербии, проектах в области глобальной спутниковой навигации, создании 3D-моделей, использовании беспилотных летательных аппаратов, национальной инфраструктуре геоинформационных данных.
По итогам встречи стороны договорились тесно ознакомиться с решениями компании и продолжить переговоры по направлениям сотрудничества.