Shvesariyaning 2016 yilda startap loyihadan boshlanib, tijoriy kompaniyaga aylangan “Picterra” kompaniyasi bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda Agentlik vakillari kompaniya tomonidan ishlab chiqilgan sun’iy intellekt va mashina yordamida o‘qitish texnologiyalarini qo‘llagan holda o‘zgarishlarni aniqlash imkoniga ega dasturiy ta’minot imkoniyatlari bilan tanishdi.
Kompaniya tomonidan hozirda temir yo‘llarini, o‘rmon hududlari, qishloq yerlaridagi o‘zgarishlarni aniqlash bo‘yicha olib borilayotgan loyihalar namoyish etildi.
Uchrashuv yakuni bo‘yicha kompaniyaning dasturiy ta’minoti bilan yaqindan tanishish maqsadida sinov versiyasidan foydalanish, hamkorlik yo‘nalishlari bo‘yicha kichik sinov loyihalar o‘tkazish masalalari kelishildi.

На встрече со швейцарской компанией Picterra, которая в 2016 году начала свою деятельность со стартапа и превратилась в коммерческую компанию, представители Агентства ознакомились с возможностями программного обеспечения, позволяющего выявлять изменения с помощью разработанных компанией технологий искусственного интеллекта и машинного обучения.
Компанией были представлены проекты, которые в настоящее время нацелены на выявление железных дорог, изменений в лесных районах и сельскохозяйственных угодьях.
По итогам встречи были обсуждены вопросы использования тестовой версии для ознакомления с программным обеспечением компании, проведения небольших тестовых проектов по направлениям сотрудничества.