Shvesariyaning 2016 yilda startap loyihadan boshlanib, tijoriy kompaniyaga aylangan “Picterra” kompaniyasi bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda Agentlik vakillari kompaniya tomonidan ishlab chiqilgan sun’iy intellekt va mashina yordamida o‘qitish texnologiyalarini qo‘llagan holda o‘zgarishlarni aniqlash imkoniga ega dasturiy ta’minot imkoniyatlari bilan tanishdi.
Kompaniya tomonidan hozirda temir yo‘llarini, o‘rmon hududlari, qishloq yerlaridagi o‘zgarishlarni aniqlash bo‘yicha olib borilayotgan loyihalar namoyish etildi.
Uchrashuv yakuni bo‘yicha kompaniyaning dasturiy ta’minoti bilan yaqindan tanishish maqsadida sinov versiyasidan foydalanish, hamkorlik yo‘nalishlari bo‘yicha kichik sinov loyihalar o‘tkazish masalalari kelishildi.

A meeting was held between representatives of the "Uzbekcosmos" Agency and Picterra
At a meeting with the Swiss company Picterra, which started its activities in 2016 from a start-up and turned into a commercial company, representatives of the Agency got acquainted with the possibilities of software that allows detecting changes using artificial intelligence and machine learning technologies developed by the company.
The company presented projects that are currently aimed at identifying railways, changes in forest areas and agricultural land.
As a result of the meeting, issues of using the test version to get acquainted with the company's software, conducting small test projects in areas of cooperation were discussed.