Tadqiqotchilar Yerni asteroid bilan to'qnashuvidan himoya qilishni modellashtirmoqda
NASAning asteroidlarni qayta yo'naltirish bo'yicha missiyasi (DART) yer bilan potentsial asteroid to'qnashuvidan sayyorani himoya qilishning birinchi keng ko'lamli sinovi hisoblanadi. Bern universiteti va PlanetS sohasidagi milliy vakolat markazi (NCCR) tadqiqotchilari nisbatan kichik kraterni hosil qilish o‘rniga, DART kosmik kemasining asteroid bilan to‘qnashuvi uni deyarli tanib bo'lmaydigan darajada o‘zgartishi mumkinligini aytishmoqda.
Hozirgi vaqtda ma'lum bo'lgan asteroidlarning hech biri Yerga bevosita tahdid solmaydi. Ammo, yer bilan to'qnashadigan katta asteroid topilsa, halokatli oqibatlarning oldini olish uchun uni traektoriyasidan chetlashtirish kerak bo'ladi.
Bunday manevrning birinchi to'liq tajribasi sifatida o'tgan yilning noyabr oyida DART kosmik zondi ishga tushirildi: uning vazifasi sayyoraviy mudofaa tizimini rivojlantirish uchun qimmatli ma'lumotlarni yig’ish uchun asteroid bilan to'qnashish va uni o'z orbitasidan chetlashtirishdan iborat.
Yangi tadqiqot natijalari shuni ko'rsatadiki, DART to'qnashuv nishoni kutilganidanda ko'proq deformatsiya qilishi mumkin.

Миссия НАСА по двойному испытанию перенаправления астероидов (DART) является первым в мире полномасштабным испытанием планетарной защиты от потенциального столкновения астероидов с Землей. Исследователи из Университета Берна и Национального центра компетенции (NCCR) в области PlanetS теперь показывают, что вместо того, чтобы оставить после себя относительно небольшой кратер, столкновение космического корабля DART с его целью может сделать астероид почти неузнаваемым.
В настоящее время ни один из известных астероидов не представляет непосредственной угрозы. Но если однажды будет обнаружен крупный астероид, идущий на столкновение с Землей, его, возможно, придется отклонить от траектории, чтобы предотвратить катастрофические последствия.
В ноябре прошлого года был запущен космический зонд DART в качестве первого полномасштабного эксперимента такого маневра: Его задача - столкнуться с астероидом и отклонить его с орбиты, чтобы получить ценную информацию для разработки такой системы планетарной обороны.
Результаты нового исследования показывают, что DART может деформировать свою цель гораздо сильнее, чем считалось ранее.
В 2024 году планируется запуск космического зонда Dimorphos в рамках миссии Европейского космического агентства HERA.