Ispaniya kompaniyasi bilan hamkorlik aloqalari o‘rnatildi
Kichik hajmga ega bo‘lgan sunʼiy yo‘ldosh va ularga videokameralar ishlab chiqaruvchi “Satlantis” (Ispaniya) kompaniyasi mutaxassislari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Unda asosiy urg‘u ikki tomonlama hamkorlikning samarali yo‘nalishlari, yerni masofadan zondlash sohasini rivojlantirish hamda kelgusida amalga oshirilishi mumkin bo‘lgan qo‘shma loyihalar haqida so‘z bordi.
Uchrashuv so‘ngida tomonlar o‘zaro tajriba almashish va O‘zbekiston o‘zining sunʼiy yo‘ldoshini kosmik orbitaga uchirishga qaror qilsa “Satlantis” kompaniyasi ularga vakolati doirasida qay darajada amaliy yordam berishi mumkinligi haqida muhokamalar olib bordilar.

Состоялась встреча со специалистами компании "Satlantis" (Испания), производителя малогабаритних спутников и видеокамер для них.
Основной акцент в нем был сделан на эффективных направлениях двустороннего сотрудничества, развитии сферы дистанционного зондирования земли, а также совместных проектах, которые могут быть реализованы в будущем.
В конце встречи стороны договорились обмениваться опытом в будущем и обсудили, в какой степени компания " Satlantis " может оказать им практическую помощь, если Узбекистан решит запустить свой спутник на космическую орбиту.